Afyon Kocatepe Üniversitesi nasıl?


Afyon Kocatepe Üniversitesi mezunu olarak sizlere Afyon Kocatepe Üniversitesi’ni anlatacağım.

Afyon’un Afyon kalesinden görünümü

Öncelikle Afyon Kocatepe Üniversitesi‘nin kısaltılmışı AKÜ‘ dür. Bu üniversiteye girdiğiniz zaman ders notlarınıza sınav tarihlerinize bakmak için interneti kullandığınız zaman kısaca google gibi arama motorlarına akü yazmanız yeterlidir. Google gibi arama motorlarına akü yazdığınız zaman birinci sırada Afyon Kocatepe Üniversitesi çıkacaktır. Öncelikle bu pratik bilgiyi verelim dedik. Eğer şimdiden AKÜ’ nün sitesini inceleyeceklere bir kolaylık oldu bile.

Afyon Kocatepe Üniversitesi‘nde bir çok bölüm mevcut. Bildiğiniz üzere her üniversitede olan standart bölümler bu üniversite’de var. Buranın bir ayrılacağı Veteriner Fakültesi var. Türkiye’ de az sayıda olan veteriner fakültelerinden biriside AKÜ’de bulunmaktadır.

Kampüsü Nasıl?

Afyon Kocatepe Üniversitesi Ana Kapısı (Girişi)

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ana kampüsü Ahmet Necdet Sezer kampüsüdür. Afyon merkezde bulunmaktadır. Şehir merkezine dolmuşla aşağı yukarı 15 dk uzaklıktadır.Kampüs büyüktür ancak doğal yapı anlamında fazla gelişmemiştir. Ağaçlık ve öğrencilerin oturabilecek ortamlar vardır ancak yeterli değildir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü

Genel olarak öğrenciler merkezdeki cafeler de üniversite karşısındaki cafelerle birlikte üniversite içerisindeki cafelerde vakit geçirmektedirler. Söz konusu kampüste güvenlik durumu tam oturmamakla birlikte son zamanlarda bu konu üzerine rektörlük çalışmalarını hızlandırmıştır. Fakültelerin birbirinden ne çok uzak ne de çok yakındır. Kampüs içerisinde ulaşım için üniversite bünyesinde olan otobüsler bulunmaktadır. Bu araçlara öğrenciler ücretsiz bir şekilde binebilmektedir.

Eğitimi Nasıl?

Eğitim kadrosu olarak yeterli olmakla birlikte bölümler arası değişiklik göstermektedir. Genel olarak baktığınız zaman eğitimci eksikliği çekmeyeceksiniz.

Yurtlar ve Ev Tutulacak Yerler

Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Yurdu

Hemen ANS içerisinde KYK yurtları bulunmaktadır ve kapasitesi oldukça fazladır. Tam bir rakam bilmediğim için veremiyorum. Aynı zamanda kampüs karşısında özel yurtlar bulunmaktadır. Öğrenciler genel olarak şehir merkezinde ev tutmaktadır. Kiralar ortalama olarak 500-700 arasında değişmektedir. Isınma problemi olmayan bir şehirdir. Aylık 100 lira ile yedi yirmi dört kaloriferler açık tutulabilir. Öğrenci için ucuz bir şehirdir. Şehir merkezi gelişmiştir. Dolmuş ücretleri öğrenci için ideal konumdadır. Türkiye’nin kısmen her yerinden Afyon’a otobüs bulabilirsiniz.

Öğrenci için sosyal mekanlarının olduğu ancak  sayı olarak fazla bulunmadığı bir şehirdir. Genel olarak öğrencinin yaşayabileceği bir şehirdir.

İlçelerdeki fakülteler ve Meslek Yüksekokulları

Afyon’un Bolvadin İlçesinin Merkezi / Çarşısı

Afyon şehrinin genel olarak ilçeleri çok fazla gelişmemiştir. Ancak ilçelerde bulunan meslek yüksekokullarında eğitim kalitelidir. Bolvadin Meslek Yüksekokulu Türkiye’nin en büyük ikinci kampüsüne sahip meslek yüksekokuludur. Eğitim donanımı olarak neredeyse herşeyi bulunmaktadır. Kampüs içerisinde spor salonu ve konferans binası vardır. Bolvadin öğrenci için yine ucuz bir ilçedir. Sosyal ortamlar olarak gidebileceğiniz çarşı içerisinde cafeler bulunmaktadır. Aynı şekilde Horan Parkı içerisinde ağaçlık bir ortamda arkadaşlarınız ile çay içip sohbet edebileceğiniz vakit geçirebileceğiniz cafeler bulunmaktadır.

Çay MYO genel olarak ilçesinden etkilenmiş bir MYO’dur. Çay’ın nüfusu oldukça azdır ve MYO’su da küçüktür. Çay ilçesi Bolvadin ilçesine oranla daha az gelişmiştir. Çay MYO’ tek bir binada eğitim verilir. Sessiz sakin bir ilçedir. Çay ile Bolvadin birbirine çok yakındır. Özellikle Bolvadin MYO’ dan Çay’ a yürüyerek dahi gidilebilir.

Diğer ilçelerine değinecek olursak benim gezip gördüğüm Emirdağ ilçesi’ de orta ölçekli gelişmiş bir ilçedir. Afyon şehri genel olarak çok fazla gelişmediği için bu durum ilçelerine de yansımaktadır. Gelişme oranı şu şekilde yorumlanabilir. Eğer büyük bir şehirden Afyon’a gidiyorsanız size çok gelişmemiş gelebilir. Büyük şehirler dışında bir çok ille aynı konumdadır.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *