ÇOCUĞUMU BİTTEN NASIL KORUYABILIRIM


Saç biti nedir?

Saç bitleri insanların saçında yaşayan ve git gide üreyerek çoğalan çok küçük, kanadı olmayan ve günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Yumurtalarına sirke ismi verilmektedir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten çok daha kolaydır.
Bitlerin yaşamaları için ideal sıcaklık 30 derecedir. Saç biti insan vücudu dışında sade48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında sadece 2 gün, kumaş ve battaniye üzerinde ise 10-15 gün canlı kalabilirler.
Sirkeler maalesef kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Mutlaka etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.
Saç biti oldukça bulaşıcıdır. Tarak, eşarp, fırça, yorgan, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır. Bitler, özellikle toplu olarak yaşanılan okul, yuva gibi yerlerde çok kolay dağılım bulaşmaktadırlar.

Çocukların bitlendiği nasıl anlaşılır?

Bitler en çok kaşıntıya kendini belli eder. Böyle bir durum tespit edildiğinde hemen kontrol sağlanmalıdır. Daha sonra eczaneden bit ilacı alınıp tarifi şeklinde uygulama yapılmalıdır.
Peki, Bitlerden nasıl korunuruz?

Bitlenen kişinin en yakınındakiler hemen kontrol edilmelidir. Giysiler, çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler ve havlular sıcak su ile yıkanmalı.Taraklar, fırçalar ve bunun gibi ürünler sıcak suda bekletilmelidir. Tüm ev ve diğer paylaşılan alanlar elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.

Çocukların bitlenmemesi için ne yapabiliriz?

En önemlisi başta, belli aralıklarla çocukların saçları, özellikle kulak arkaları ve ense kontrol edilmelidir. Ayrıca, bitlenme konusunda bilgi sahibi olmak, panik yapmamak ve bit görünce hemen acil olarak önlem almak gerekmektedir. Piyasada bit tedavisinde kullanılan pek çok ilaç bulunuyor. Bunlar dışında yapılabilecek pek de bir şey yoktur.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.