ÇOCUĞUMUN BOYU UZASIN DİYE NE YEDİRMELİYİM?


Aileler bilinçlendikçe sağlıklı beslenme konusunda da daha duyarlı davranıyorlar. Özellikle söz konusu bebekler ve çocuklar olduğunda titizlenen anneler en doğruyu yapabilmek için sürekli araştırma içine giriyorlar. Bu araştırmalardan biri de boy konusu. Çocukların boylu olmasını arzu eden anne babalar, doğru beslenmenin yanısıra boy uzatan yiyecekleri de sofralardan eksik etmiyorlar.

Peki, bu boy uzamasına yardımcı olan besinler neler?

Süt

Gün içerisinde 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını oldukça iyi yönde etkilerken ayrıca çocukların kemik yapısının da güçlenmesine destek olur. Sütün özellikle gece yatmadan içilmesi gerekmektedir. Çünkü gece saatlerinde içilen süt büyüme hormonunun salgılanmasını destekleyecektir.

Süt ürünleri

Yoğurt ayran ve peynir başlıca süt ürünleridir. Özellikle yoğurt, çocukların öğlen ve akşam öğünlerinde mutlaka bulunmalıdır. Şayet peynir sevmeyen bir çocuğunuz varsa peynirli omlet, peynirli börek gibi alternatiflerle onları peynirden yoksun bırakmamalısınız.

Brokoli

Çocukların boy uzamasına yardımcı olan besinlerin başında brokoli gelir. Pek çok yönden nefis bir bitki olan brokoliyi sevdirmek için elinizden ne geliyorsa yapsanız iyi olur.

Kuru meyveler

Kuru meyveler yüksek kalsiyum kaynağıdır. Bu sebeple de boy uzamasına yardımcı olurlar. Ancak kalori miktarları yüksek olduğundan belirli miktarları geçmemek gerekir.

Susam

En yüksek kalsiyum susamdadır. Bu sebeple çocukların beslenmesinde

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.