ÇOCUĞUMUN GÖZÜ BOZUK MU?


Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de her üç çocuktan biri yakını ya da uzağı görmekte zorlanıyor. Farkedilmediği zaman bu durumda çocuklar öğrenme güçlüğü çekiyorlar ve başlangıçtaki eğitim hayatı problemli oluyor.

Şayet çocuk sıkıntısını dile getirmezse bu problem daha da büyüyor. Bu sebeple mutlaka küçük yaşlardan itibaren çocukları göz muayenesine götürmek gerekiyor.

Okula başlayan çocuklarda tahtayı okuyabilme sorunu, önündeki yazıları net görememe sorunu ve zorlaması başağrılarına da sebebiyet veriyor.

Uzmanlar böyle durumlarda erken teşhisin ve çözüme gidilmesinin oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar. Burada kritik nokta, 0-16 yaş aralığındaki çocukların gözlerini korumak için; daha doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, daha sonra 2-4 yaş aralığında, okula başlamadan hemen önce ve okula başladıktan sonra belirli periyotlarda göz muayenesi yapılması.

Peki, çocuğunuzun gözünün bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

  • Aktivitelerle uğraşırken düşük performans, baş ağrısı sorunu, dalgınlık.
  • Başı herhangi bir yana eğerek bakmak.
  • Gözde kayma,sulanma, gözleri sık sık ovalamak.
  • Bir gözü kapayarak bakmaya çalışmak ya da gözleri kısarak bakmak.
  • Çok yakından okumaya çalışmak.
  • Televizyonu olması gerektiğinden daha yakın izlemeye çalışmak.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *