Cpanel uygulaması ile WordPress kurulumu


Cpanel’e yüklenen “Softaculous Apps Installer“eklentisi sayesinde kolay yoldan  WordPress kurulabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan direkt olarak kuruluma geçelim.

1.Aşama: Cpanel’e giriş

Cpanel logosu
wordpress logo

İlk olarak http://www.siteadresi.com:2082 veya http://www.siteadresi.com/cpanel diyerek Cpanel hosting yönetim panelimize giriş yapıyoruz.

2.Aşama: Script seçimi

Sayfanın muhtemelen en altında bulunan Softaculous Apps Installer başlıklı kolay yoldan script kurma uygulamamızdan WordPress‘i seçiyoruz.

WordPress kurulum sayfasına geldikten sonra menünün en solunda bulunan INSTALL’e tıklıyoruz.

Cpanel wordpress uygulaması

3.Aşama:Install

HTTP Protokolü: Bazı web sitelerine siteadresi.com ile giriş yapılamaz. Ancak www.siteadresi.com şeklinde girilirse giriş yapılabilir. Yine bazı siteleri https:// girişlidir. https:// güvenli ağa giriş demektir. Sonundaki “s” karakteri Secure(Güvenli) anlamına gelir. Buradan bu gibi ayarlamarı yapabilirsiniz.

WordPress kurulucak domain: WordPress’in ana domain mi yoksa bir subdomain’e mi kurulacağını belirlediğiniz bölüm. Subdomaine wordpress kurmak için öncelikle Cpanel Domain panelinden Subdomain açmanız gerekmektedir.

WordPress’ in kurulacağı klasör: WordPress’ in hangi klasöre kuracağınızı belirlediğiniz bölümdür. Not: Slash (/) koymayınız.

Veritabanı adı: Veritabanı adımızı belirlediğimiz bölümdür.

Tablo öneki: Aynı veritabanı içerisine birden çok WordPress kurulabilir. Bunun için sadece ortak kullandığınız veritabanı adını veritabanı adı bölümüne yazıp bu bölümün adını değiştirilmelisiniz. Özellikle hostinginizin özelliği tek bir veritabanı adına izin veriyorsa bu yöntemi kullanın.

Site başlığı: WordPress Blogunuzun başlığı.

Site açıklaması: WordPress Blogunuzun sloganı. Ayrıca Arama motorlarında web adresinizi aratınca site adresinizin altındaki açıklama alanıdır.

Cpanel uygulaması - WordPress

WordPress MU aktif edilsin mi?: Bir tane sitenizde birden çok WordPress kurulumu varsa bunların hepsi ayrı panellerden yapılır. Oysa ki WordPress Mu özelliği bu WordPress’leri bir araya getirerek tek bir panelden diğer WordPress’lerinizi de düzenleyebilirsiniz.

Admin şifresi: WordPress’e giriş yaparken kullanılıcak yönetici şifresi. Kullanıcı adı ise admin olacaktır.

Admin e-mail adresi: Şifrenizi unuttuğunuda e-posta sıfırlamak için kullanacağınız e-mail adresi.

WordPress Dili: WordPress’in dilidir. Türkçe dil paketi bulunmaktadır. Yalnız bazı hosting şirketleri English seçeneğini seçtiğinde WordPress Türkçe olmaktadır. Kurulumunuzu Türkçe gerçekleştirin. WordPress dili İngilizce olması halinde Softaculous yönetim panelinden Script kaldırabilirsiniz.

Cpanel Turkish seçeneği

Softaculuous WordPress Kurulum videosu:

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *