Dreamweaver’da tablo oluşturmak


Tablolar satır ve sütunlardan oluşan yapılardır.

Html’ de tablolar ile sayfa düzenleri oluşturulabilir. Tabloları kullanarak bir web sayfası tasarlayabiliriz. Tablolar ile web sayfalarımızı belirli bir düzene sokarız. Söylemem gerekir ki tabloları doğru kullandığınız zaman güzel göze hoş tasarımları ortaya koyabilirsiniz.

Tabloları ister kendiniz kodlayabilirsiniz isterde dreamweaver frontpage gibi html editörlerinden biriyle çok uğraşmadan yapabilirsiniz. Dreamwaver daha yaygın bir editör olduğundan bizde dreamwaver’ da tablomuzu oluşturacağız. Eğerki kodları kendiniz yazmak istiyorsanız şu konumuzu ziyaret ediniz: Html’de Tablolar

Öncelikle sayfamıza tablo nasıl eklenir ona bakalım.

insert panelini açalım ve common menüsüne gidelim Orada tablo simgesini göreceksiniz.

table düğmesine tıkladıktan sonra karşısınıza aşağıdaki pencere açılacaktır.

Burada sadece satır ve sütunları belirleyin. Diğer unsurlardan daha sonra bahseceğiz. Şimdilik tablo eklemesini öğrenelim yeterli.

NOT: ROWS: satır COLUMNS: Sütun

ben 3 satır 4 sütunlu bir tablo açtım.

Tablomuz oluştu şu andan itibaren tablomuzun özelliklerini görelim. Bunu yapmak için tablomuzun üzerine fare imlecimiz ile gelip faremiz tablo şeklini aldığında tıklayalım. Bu şekilde yaptığımız zaman properties penceresi aşağıda görünecektir.

Şimdi tablo özelliklerini değiştirebileceğimiz bu paneli inceleyelim.

Satır ve sütunları yine aynı kelimeler üzerinden gidebilirsiniz.

Tablonuzu aşağıdaki Width özelliğinden genişliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Genişliği pixel türünden değiştirebildiği gibi % türünden de değiştirebiliyoruz.

Tabloları fare imleci ile büyütülüp küçültüebilir. Yapmanız gereken imleç ile tablo kenarlarını tutup sürüklemek.

Tablo içindeki hücreleri birleştirme özelliği

Bunu yapmak için önce birleştirmek istediğiniz hücreleri ctrl tuşuna basılı tutarak seçiyorsunuz. Seçili tutmaya başladığınız an properties(aşağıda açılan pencere) pencersinde yeni özellikler belirecek. Oradan Merge Cells seçeneğini seçiyoruz.

ve hücreler birleşiyor.

Hücrelerin arkaplan rengini değiştirme

Hücrelerin arkaplan rengini değiştirmek için Properties penceresinden Bg seçeneğinden yararlanın.

Hücrelere veri girişi

Hücreye tıkladıktan sonra içerisine metin, resim, video vs şeklinde veri girebiliyoruz.

Resim video vs eklemek için herhangi bir noktadan alıp sürüklemeniz yeterli. Metin girişi için hücreye tıklayıp içerisinde direk olarak istediğiniz metni yazabilirsiniz.

Tablo çerçeve ayarı

Tablo çerçevesini daha belirgin hale getirmek istiyorsak veya daha ince bir görüntü elde etmek istiyorsak Border özelliğini kullanıyoruz.

Tablo ile belirli bir düzen yarattıktan sonra yani içerisine metin resim vs girip düzeni sağladıktan sonra çerçevesini kaldırabiliriz. Bu bazen tasarım açısından güzel bir görüntü oluşturur. Bunun için border kısmına sıfır değerini veriyoruz.

Ancak çerçeve dreamweaver içerisinde iken kesik çizgiler ile gösterilecektir. Sayfayı yayınladığınız zaman kesik çizgilerde ortadan kalkacaktır.

Hücre içi boşluk ayarları

Hücre içinde olan verileri hücre kenarlarına olan uzaklığını, hücreler arasındaki mesafeyi ayarlayabiliriz. Bunun için şu iki temel yapıyı kullacağız:

Cellpad: Hücre içinde olan verileri hücre kenarlarına olan uzaklığı ayarlar.

Cellspace: Hücreler arasındaki mesafeyi belirler.

Ayrıca belirtmekte fayda var; bu özelliği görebilmek için border değerini en az 1 yapın. Belirttiğimiz gibi border çerçeve kenarlarının kalınlığını belirtir. Sıfır olarak kalırsa kenarlıkları göremeyebiliyoruz.

Bir tabloya bir resim ekleyin ve bu değerlerle oynarak farkı görebilirsiniz. Ayrıca bir öneride bulunalım:

Tasarım açısından cellpad özelliğine çok büyük sayılar veya çok küçük sayılar girmeyin. Göze hoş gelmeyen görüntü oluşturur.

Hücre içi verileri hizlama

Hücre içindeki metinleri resimleri vs verileri sağa sola hizalayabilirsiniz. Bunun için her zamanki panelimiz Properties içerisinden Horz özelliğini kullanırız. Bu özelliği kullanabilmek için kesinlikle tabloya değil herhangi bir hücre içine tıklayın. Yoksa hizalama özelliğini panelde göremezsiniz.

Tabloya yeni bir satır veya sütun ekleme özelliği

Tablomuzu oluşturduk ve bir satır daha eklemek istedik. Bunun için basit bir teknik uygulucaz.

Tablomuzda bir hücreye sağ tıklıyoruz. Aşağıdaki yolları izliyoruz. Ve kısayol olarak Ctrl + M kombinasyonunu kullanabiliriz. Kısayol tuşunu kullanabilmek için hücre içine tıklamış olmamız gerekir.

Aynı şekilde bir hücreye sağ tıklıyoruz:

kısayol tuşu: ctrl + shift + A

Tablodan satır veya sütun silme özelliği

Yine bir hücreye sağ tıklayıp aşağıdaki yolu izliyoruz. Satır silmek istiyorsanız Delete Row diyorsunuz, sütun silmek içinde Delete Column seçeneğine tıklıyorsunuz.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

3 thoughts on “Dreamweaver’da tablo oluşturmak”

  1. Aslında çok basitmiş, işte anlatan olmayınca bilemiyoruz. Sizde olmasanız nereden öğreneciğiz biz bu bilgileri 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *