Gmail


Gmail bugün bilinçli şekilde interneti kullanan kişilerin çok fazla kullandığı ücretsiz bir mail servisidir. Ücretsiz olmasının yanında diğer mail servislerinden daha fazla gelişmiş ve kullanılır olması artı bir özellik olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte spam gibi maillerden de sizi koruyan bir servis.

 

Gmailin ram canavarı olduğunu biliyor musunuz?

Yapılan inceleme araştırmalar sonucunda Gmail’in çok fazla ram’dan yediğini görüyoruz. Yani sistem kaynağında çok fazla yer aldığından fazla tüketim yaptığını söylemeliyiz. Gmailin kullanıcılara sunduğu imkanların yanında ram’ı çok fazla kullanması dikkatlerden kaçmış olmalıydı.

Gmail üzerinde yapılan deneyler şu şekildedir.

Gmail en başta firefoxta açıldığında 1 GB RAM’a sahip bir bilgisayarda,  250 MB RAM yiyor. Bununla birlikte ilginç bir şekilde İŞLEMCİnin yüzde 80’lik kısmını kullanıyor. Bu olay explorer’da da incelendiğinde aynı şeyle karşılaşılıyor.

Bunun için ne yapmalıyım?

 

Gmail’in bu sistem tüketiminde harcadığı performansı büyük kısımda düşürebilirsiniz. Bunu yapmanızın basit bir yolu vardır. Google Chrome tarayıcısını kullanarak performansa şahit olabilirsiniz.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *