Google’ da hızlı index almanın yolları


Google’ da hızlı index almak çok önemli bir noktadır.  Webmasterlar tarafından önemsenen bir konu olduğundan birde biz ele alalım dedik. 

Webmasterları en çok rahatsız eden konulardan başında gelen içerik hırsızlığı konusu hızlı index almak ile doğrudan ilgili bir konudur.  Eğer siteniz yavaş index alıyorsa, sizden biraz daha hızlı google tarafından indexlenen bir site, sizden emeğinizi çalıp sitenizde yayınladığında google ilk onu indexleyeceğinden sizin emeğinizle sizi sıralamada geçecektir. Çünkü google genellikle ilk kim bir konuyu ele almışsa sıralamada önceliği ona verir.


Hızlı index almanın bir kaç yolu vardır. WordPress vb sistem kullanan arkadaşlar bir eklenti ile sistemi otomatik pingleyerek Google botlarını siteye çağırır ve index almasını sağlar. Bu yöntemi genellikle herkes biliyor. Ben size başka  ve daha etkili bir yöntemden bahsedeceğim.

Bu yöntemi kullanabilmek için önce Google web yöneticisi araçlarına gidelim.  Karşınıza sitenizin linki çıkacak(siteniz kayıtlı değilse burdaki konumuza bakarak sitenizi kayıt edebilirsiniz), sitenizin linkini tıkladıktan sonra sayfanın sol tarafında aşağıdaki gibi kontrol paneli çıkacak.

Bu seçeneklerden “Sağlık” sekmesine tıklıyoruz. Sağlık seçeneğinin altında açılan sekmelerden “Google gibi Getir” sekmesini tıklıyoruz.

Tıkladıktan sonra ekranın sağ tarafı şu şekilde olacaktır:

Anasayfa linkiniz görünecek. İndexlenmesini istediğiniz yazının linkini, anasayfa’ dan sonraki devamını oraya yapıştıracaksınız.  Örnek verelim, resime bakabilirsiniz. 

linkinizi bu şekilde ekledikten sonra “GETIR” diyorsunuz. Daha sonra ise aşağıdaki listede linkiniz görünecektir. Linkinizin hemen yanındaki “Dizine gönder” düğmesine tıkladıktan sonra işlem bitiyor.  Bundan sonra yapmanız gereken Google botlarının siteye gelmesini beklemek…

Ayrıca burdaki konumuzdada hızlı indexlenme yollarından bahsetmiştik. 

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

4 thoughts on “Google’ da hızlı index almanın yolları”

  1. Ben bu uygulamayı yapıyorum lakin gene tam indexlemiyor onu araştırıken sayfanıza geldim konuyu güzel anlatmışssınız teşekkür ederim

  2. ben çok eskiden beri Google webmaster araçlarını kullanıyordum. Google gibi getir yazısını farkettiğimde anlamıştım böyle bir şeye yaradığını. Fakat bunu Google sınırsızca yapmana izin vermiyor. Ayrıca mete arkadaşın da dediği gibi, yine de en etkili yöntemler arasında sayılacağını sanmıyorum. Google öncelikle içeriğin önemi yok, başlık tamamen özgün ise, yazını anında indexler. (yani o başlıkta başka bir yazı olmayacak veya sonucu az olacak) Ve yine pagerank 3 ün üstünde ise, Google siteni daha hızlı indexliyor ve yine önemli hususlardan birisi, sitene rastgele içerik değil de, düzenli içerik girersen çok daha faydalı olduğunu görebilirsin. Bu söylediğim tamamen zaman ile alakalı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.