Google Panda Algoritması


http://i759.photobucket.com/albums/xx235/bilgius/google_panda_algoritmasi.jpg?t=1313168490

Google Panda Algoritması nedir?

Google Panda Algoritması Google aramalarında daha nitelikli sonuçlara ulaşması için geliştirdiği Google algoritmasıdır. Google Panda adını bu algoritmayı geliştiren Google MühendisiNavneet Panda” soyadından almıştır.

Bugün ( 12 Ağustos 2011 ) itibariyle Google Türkiye Resmi Blogu üzerinden yapılan açıklamaya göre “Yüksek Kaliteli Siteleri” ön plana çıkarmak için ortaya çıkarılan Google Panda, Türkiye’de devreye sokuldu. Öncelikle İngilizce sitelerde çalıştırılan Panda uygulamasıyla İngilizce web sitelerinin %12’si etkilenmiş ve kullanıcılardan gelen geri dönüşümler sayesinde Google Grubu Panda‘nın diğer dillerde de kullanılmasına karar vermiştir. (Google Panda görüşünüzü paylaşın – Geri bildirim linki: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dG5ENVIxZHFfTk1jdmJGb0hNdm9hNVE6MQ&ndplr=1)

Buna göre bugüne kadar  kaliteli bir web site içerisinde ziyaretçilerin neler yaptığı konusunda bilimsel araştırmalarını sürdüren Google, bu uygulama ile arama kalitesini iyileştirmeyi planlıyor. Özellikle konularında çok fazla boş-alakasız etiket yoğunluğu olan web siteleri artık Panda uygulamasıyla alt taraflara çekilecek.

İngilizcesi olanlar için SEO Uzmanının Google Panda hakkındaki düşünceleri;

Google Panda

 

Google Panda Algoritmasındaki değişiklikler

Google Panda Algoritmasının devreye girmesi ile birlikte artık alakasız backlinkler sitenize yarardan çok zarar veriyor. Bunu Panda’nın gelmesiyle birlikte ceza alan kişilerin yaptığı hatalardan anlıyoruz. Bu kişiler kendilerine profil ve blog backlink kasıp Anahtar kelimelerinde üst sıralara çıkmışlar fakat Panda’nın gelmesiyle birlikte hemen bir ceza yiyip Anahtar kelimelerinde 12.sayfaya kadar gerilemişlerdir. Bu da Panda Algoritmasının Backlink etkisini düşürdüğünü gösteriyor. Bunun yerine Google’ın Panda’dan önce uygulamaya soktuğu Google Cafein’in getirdiği “kaliteli hizmet anlayışı” ‘na uymak gerekiyor.

Google Panda Algoritması - Google Farmer

Google Panda Algoritmasıyla beraber sitenizin içeriği nasıl olmalı?

Google Panda Algoritması ile sitenizin içeriği bir Dergide yayınlanıyormuşcasına hem keyifli(imla kurallarına uygun), hem resimli hem de vurgulu olmalıdır. Öyle ki Google bu konuda bazı çalışanlarına bilerek çeşitli Seo Blog ve Web sitelerinde röportaj yaptırarak Web sitelerinin bu gibi sorulara cevap verme niteliği taşıyıp/taşımadığı konusunda niceliklerini bildirmiştir. “Bir dergide de dediğim gibi” yi açarsak vurgulu, resimli, başlıkların büyük olması, imla kurallarına uyum sağlayan siteler Google’a bir dergi ve okunacak bir yazı olarak kendini belirtir ve yukarı taşır.

Kelime sayısı uzunluğu

Aynı zamanda artık makalenin kelime sayısı ortalaması Google Panda Algoritması ile yukarıya çıkmıştır.  Daha önce Google Cafein ile gelen yeniliklerde kelime sayısının en azından 500’e tamamlamanız gerektiğini daha önceki Seo başlıklı yazılarımız da bildirmiştik. Google Panda Algoritması ile Google artık içeriğimizin 500+ rakamlarına ulaşmasını istiyor.

Sosyal medya etkisi

Artık backlink dediğimiz olay tamamen Sosyal Medya üzerinden organik link olarak etkisini gösterecek. İnsanlar bir şeyi paylaşıyorsa o makalenin içerisinde beğendikleri bir şey vardır. Google’da bu Algoritmaları hazırlarken elbette bunları göz önünde bulunduruyor.

Pop-up Reklamlardan uzak durun

Özellikle Google Reklamın mümkün olduğunca kullanıcıyı rahatsız etmemesini ister. Web siteniz insanlara yararlı olduğu için mi açılmış  yoksa sadece web sitesinden gelir elde etmek için mi? Bu farkı belirleyebilmek için web sitenizin kaynak kodlarını inceleyerek bu gibi reklam alan web sitelerini mümkün olduğunca aşağıya çeker.

İçeriğiniz kalitesini bütün sayfalara yayın

Sadece tek sayfaya üstte yazılı olan kuralları uygulamayın. Google Panda Algoritmasıyla beraber artık  bir sayfanın değil bir sitenin kaliteli olmasını istiyor. Böylece bu kural sayesinde içeriği diğerlerinden daha kaliteli bir şekilde oluşturan güncel web siteleri kazanıyor.

Sitenizi güncel tutun

Web siteniz ne kadar güncelse Google örümcekleri o kadar sitenizin içerisinde olacak demektir. Bu nedenle hızlı bir şekilde indexlenmek ve üst sıraları tırmanmak için web sitenizi güncel tutun.

Web sitenizin kaliteliyse Google Panda sizi etkilemez

Aslına bakarsanız Google içeriğini kalitesiz tutanları alt sıralara götürür. Eğer içeriğiniz sürekli alakasız etiketler ve boş yazılardan oluşuyorsa Google Panda er yada geç size de vuracaktır.

 

 

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *