Google Trends


Google Trends webmaster’lara sunulmuş hizmetlerden biri. Söylemeliyim ki birçok webmaster bu hizmetten bihaber veya bu hizmeti kullanmıyor. Bugün webmasterlar bu hizmeti gereksiz olarak görebiliyor. Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse, Google Trends webmasterlar için hazine değerine bir hizmettir.

Google Trends hakkında biraz bilgi vermek gerekise, Google Trends bir kelime sorgulama hizmetidir; kendisine sorulan kelimelerin ne sıklıkta, nerelerde ve hangi zamanlarda arandığını söyler.  Örnek olarak bir kelime seçin ve bu kelime hakkında belirttiğimiz türde bilgileri edinebilirsiniz.

Google Trends’i Nasıl Kullanıcaz?

Elinizde bir teknoloji sitesi olsun. Teknoloji sitesi olarak hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. O zaman yapacağınız iş yazmak istediğiniz konuları kelime halinde trends üzerinden aratın. Eğer o kelime çok fazla sorgulanmamış ise boş yere o konuya ağırlık vermeyeceksiniz.

Google Trends’i yeni bir site açarkende kullanın. Örnek olarak açacağınız daldaki arama biçimlerini sorgulayın. Bu sorgular üzerinden anahtar kelimelerinizi belirleyin. Bu şekilde yapacağınız analizler sonucunda küçük kitleler yerine daha büyük kitlelere hitap edeceksiniz.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *