hoşgeldin ya şehr-i ramazan


11 ayın sultanı ramazan geldi,hoşgeldi.Mahyalar asıldı,ilk teravih namazı kılındı,sahura kalkıldı.Şimdi ise iftar saati bekleniyor.

Çok merak ediyorum bu senede Çağrı filmini yayınlayacaklar mı?Tüm ay boyunca iftardan önce bölük pörçük yayınlarlar,bayram yaklaştığında da toplu yayınlarlardı eskiden.

Bir de ramazana özgü reklam filmleri vardı,yenileri çekildi mi?Özellikle kola ve yoğurt reklamları değişik olurdu.Tüm aile sofraya kurulup ezanı beklerlerdi.Kolalardan bu sene de bedava çıkar inşallah.

Ramazan gelince sıklaşan dini içerikli programları da unutmayalım.Nihat Hatipoğlu yine çıkacak heralde.Sahur vakti Hz.Ömer ve Rabia filmleri de yayınlanacaktır büyük ihtimal.Ömer Muhtar da olur.

Pide kuyrukları uzadıkça uzayacak yine.Evlerine yetişemeyenler ayak üstü yapacak iftarlarını.Minibüsçü amcalar yine sağa çekecekler araçlarını.

Ramazan gelince ilahi albümü çıkartırlardı eskiden sanatçılar.Ezan okurlardı bir de.İbrahım Tatlıses,Burhan Çaçan…Bu sene var mı bilmiyorum.

Ana haber bültenleri yine Eyüp Sultan’dan,Sultanahmet’ten ya da büyük iftar çadırlarından canlı yayın yapacaklardır.Tabi daha sonra da mutlaka bir tane beslenme uzmanıyla röportaj yaparlar.En sonda da güllaç tarifi verirler.

Ramazan’da torpil,maytap,kızkaçıran,ufo türünden şeyler patlatan veletlere de dikkat edin.Serin diye balkona çıkmayın,hedef olursunuz.

Aman dikkat diyorum.Ramazan ayı genelde toplumsal beraberliği ifade etse de her yıl oruç tutan – oruç tutmayan tartışmaları oluyor.Hatta bazı sivrizekalılar daha ileri giderek,oruç tutmayanlara cehennemde yanacaksınız türünden laflar ediyor.Yapmasınlar bunları.Mahalle baskısına hayır.

Oruç tutup yoksulun halinden anlıyorum diyenler,ramazan bitince de unutmasın o yoksulları.

Çok dindar bir adam olmadığım halde birazcık huzur bulduğum bu ayda siz de etrafınıza karşı kırıcı olmaktan kaçının.Son bir uyarı da Fenerbahçelilere gelsin.Ezanın okunduğunu duyunca hemen açmayın orucunuzu.Farklı yerlerden teyit edin.Hadi hayırlı ramazanlar.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.