METABOLİZMA HIZI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?


Yaş ilerledikçe kilo alımı sıklıkla yaşanan bir durumdur. Daha önce yediklerimle aynı şeyleri yiyorum ancak gün geçtikçe kilo almaya devam ediyorum diyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bunun bilimsel açıdan çok basit bir açıklaması var: Yaş alındıkça, metabolizma hızı yavaşlar…

Metabolizma hızı nedir?

Gün içerisinde hareketsiz konumdayken bir diğer deyişle dinlenme esnasında tüm organların çalışması, vücut ısısının sabit kalması sırasında yaşam faaliyetlerinin devam etmesi için ihtiyaç duyulan enerji miktarına’Metabolizma Hızı’ denir.Eğer bir kişi düşük metabolizma hızına sahip ise çok fazla yemek tüketmese de ya da diyet döneminde bile kilo vermekte zorlanmaktadır. Tam tersini düşünelim, bir kişi yüksek bir metabolizma hızına sahip ise normalden fazla yemesi durumunda bile kilosunu koruyabilir.

Aynı şekilde, yaş ilerledikçe de bu metabolizma hızı yavaşlar. Örnek verelim; bir üniversite öğrencisinin metabolizma hızı ile kırkını aşmış bir kişininkinin çoğu zaman aynı olamaz. Bunun yanında kadınlar ile erkeklerin de metabolizma hızları birbirinden farklıdır. Bu sebeple yaş ilerledikçe her ne kadar spor yapılırsa yapılsın yemek miktarını azaltmakta fayda vardır.

Metabolizma hızı saptanabilir bir değerdir. Herhangi bir sağlık kuruluşunda, diyet merkezlerinde, ya da spor merkezinde hesaplanabilen metabolizma hızı kişinin yaşam koşullarını gözden geçirmesi bakımından önemli ve gereklidir.

Bilindiği gibi, her yaş grubunda kolaylıkla yapılabilecek bir spor vardır. Metbolizma hızını öğrendikten sonra iyi bir programla ve doğru bir diyetle yaşama devam etmek gerekir.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *