MySQL’e yedeği geri yükleme (MySQLDumper)


Hosting değişim sırasında yapılması gereken en tehlikeli işlerden birisi yedek alma daha sonra ise yedek yüklemedir. Karakter türünün yanlış seçimi veya yedek sırasında oluşabilecek bir hata sitenizi yani verdiğiniz emekleri uçurabilir. Bu nedenle yedek işleme sırasında çok dikkatli davranmanız gerekir. MySQL standart olarak 2 mb boyutunu aşan .sql ve benzeri türdeki veri tabanı dosyalarını import yani geri yüklemenizi izin vermez. Bizde burada MySQLDumper scripti yardımıyla MySQL’e bağlanıp 500 MB boyutlu sql dosyalarımızı bile aktarabiliriz.

MySQLDumper nedir?

MySQLDumper MySQL veri tabanlarının yedekleme işlemlerinde kullanılan PHP ve Perl tabanlı bir veri tabanı scriptitir. Bu script sayesinde kolayca yedek alabilir veya yedek yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda MySQLDumper açık kaynak kodlu bir proje olduğundan güvenli olup / olunmadığı kontrol edilebilebilir.

 MySQLDumper yedek alma ve geri yükleme scriptinin özellikleri:

 • Ücretsizdir.

 • Kolay bir şekilde kurulabilir.
 • Birden çok veritabanı yedeğini yüklemenize imkan sunar.
 • Yüksek boyutlu veritabanı yedeğini yüklemenize imkan sunar.
 • Yedekleme işlemi yaparken birden çok parti oluşturmanıza imkan sunar.
 • Düzenli yani otomatik olarak yedek almanıza imkan sunar.
 • .htaccess dosyasında gerekli ayarları oluşturur. Böylece veritabanızın çalınmasına karşı bir kalkan – güvenlik oluşturur.
 • Tablolara kolayca erişim sağlama özelliği bulunur.
 • Veritabanını yedeklemek veya yedeği geri yükleme için herhangi bir alanda uzmanlaşmanıza gerek yoktur.
 • Yedekleme işlemi başlatılmadan önce tüm parametreleri gösterir.
 • Hızlı bir şekilde yedekleme yapar.

Aşama 1: MySQLDumperı indirin ve kurun

Yedeği taşıyacağımız sunucuya MySQLDumper scriptini yüklememiz gerekli. MySQLDumperı (MySQLDumper1.24.4) buradan indirebilirsiniz.

Ben scripti EasyPHP ve MySQLDumper yardımıyla Worpdress site yedeğimi localhosta kuracağım. Anascript klasörü ile karışmaması bakımından “geriyukleme” adında yeni bir klasöre MySQLDumper dosyalarını atalım.

Geriyukleme dizisinini içerisine giriyoruz ve dil ayarını seçip diğer aşamaya geçiş yapıyoruz.

Localhosta kurulum yaptığım için kullanıcı adına root yazıp parola alanını boş bıraktım. Kendi hostinginize kuruyorsanız veritabanı yönetim sistemi Phpmyadminden yeni bir veritabanı oluşturup bu bilgiler ile giriş yapabilirsiniz.

Veritabanınıza başarıyla bağlandıysanız aşağıdaki görüntü ortaya çıkacaktır.

Kaydet ve kurulumu devam et diyoruz.

Aşama 2: SQL yedeğimizi MySQLDumper/work klasörüne yükleyelim

SQL dosyalarımızı MySQLDumper dizininin /work klasörüne yapıştıralım. Cpanel ile alınmış WordPress site yedeğinin anadizininde “mysql” adında bir klasör oluşturur. Bu klasörün içerisinde 4 adet SQL dosyası mevcuttur. Bunlardan ikisi mail üyelikleri (roundcube, horde) iken diğeri ikisi kurulum ve wordpress içeriğine sahip olan sql dosyasıdır.

Aşama 2.1: MySQLDumper yeni veritabanı oluşturalım (Localhost kurulumsa)

Normal bir sunucuda 1. yani kurulum aşamasında oluşturduğunuz veritabanı elinizde bulunduğu için veritabanı oluşturmanızı gerek yoktur. Oluşturduğunuz bu veritabanı ile yedeğinizi değiş tokuş yapacaksınız. Localhosta kurulum için yeni bir veritabanı oluşturalım. Bunun için mysqldumper ana dizininden veritabanları buttonuna tıklıyoruz.

Aşama 3: MySQLDumper SQL yedeğimizi çalıştıralım

Oluşturduğumuz veritabanımız ile yedeğimizi dönüştüreceğiz. Bu sayede eski veritanımızın tabloları yeni oluşturduğumuz veritabanı içerisinde yer alıcak.Dönüştür sayfasına geliyoruz.

Veritabanı yedeğini seçiyoruz.

Aşama 3: Script veritabanı dosyasını düzenleme

Oluşturduğumuz ve daha sonra yedeğimizle dönüştürdüğümüz dosyalarımızı script veritabanımıza entegre ettikten sonra yedek işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Veritabanınız hata vermişse tablolarınızdan herhangi birisi bozuk olabilir. İlk çözüm yolunuz arama motorları olmalıdır. Diğer çözüm yollarıysa veritabanınızı onarmak veya yeniden almaktır.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *