Nesne Yönelimli Programlama nedir?


MysQL PHP PHP öğrenme PHP Dersleri OOP Object Oriented Programming kelimelerin baş harfinden oluşan ve Türkçe Karşılığı Nesne Yönelimli Programlama olan, programların 1960’lı yılların sonlarına doğru büyümesi ve bununla beraber karmaşıklık ve bakım maliyetlerinin azalması için oluşturulan bir çözüm yoludur.

Nesne yönelimli programlama bir bütün ekmeği parçalara ayırmaya benzer. Programı bir bütünlük yerine parçaları ayırır ve bu şekilde bakımdan ve malliyetti düşürebilirsiniz.  Örneğin üyelik sistemi kendi içerisinde bir parçadır. Ürünlerin gösterilmesi yine bir parçadır. Bu parçalar kendi aralarında bağlantı kurup veri alışverişi yapabilirler. Bunun için bir parçanın çalışması için bazen diğer parçalarada gerek vardır.  Örneğin yine ürünlerin gösterilmesi sağlayan sayfadan örnek verelim. Bu sayfanın çalışması için veritabanına bağlantı kurmamızı sağlayan parçayada ihtiyacımız vardır.

Büyük web sitelerinde sayıları binlere vuran bölümler(parçalar) bulunabilir. Bunun nedeni her bölümün yine kendi aralarında parçalara ayrılmasından kaynaklanıyor.

Nesne Yönelimli Programlamada en çok karşılaşacağımız kavramlar class ve object olacaktır. Class tanımladığımız işlemleri yerine getiren olurken object tanımladığımz işlemlerin içerisinde işlem yapan tanımlamalardır. Yani bir ilkokul sınıfının dışı gerçek anlamda “sınıf” olurken içerisindeki öğrenciler ise object yani nesne olurlar.

Nesne yönelimli programlamada tanımladığınız bir sınıfın üzerinde değişiklik yapabilir ayrıca yeni bir sınıf tanımlarken diğer sınıfı referans gösterip ekleme yapabiliriz. Böylece kodları yeniden oluşturmamız gerek kalmaz.

Nesne yönelimli programlamada üye yapısı etkindir. Belirlediğiniz bölümlere atadığınız sınıftaki kişiler giriş yapabilir.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.