PHP ile ASP.NET KARŞILAŞTIRMASI


PHP ile ASP.NET arasındaki farklardan bahseceğiz. Aslında bu iki dilden birini bilseniz yetiyor. Ancak ben hangisini öğren meliyim diyorsanız arasındaki farkları incelemeniz gerekir. 

PHP öğrenilmesi zor bir dil değildir. Çok fazla deneme yanılma görmeniz gerekir.  Örneğin PHP’ nin bir eksiği de hata yaptığımızda bu hataları bulmakta zorlanmamızdır. ASP.NET ise Visual Studio sayesinde hataları bize gösteriyor ve bu yönden kolaylık sağlıyor. 

 PHP ile ASP.NET arasındaki farklar

PHP - ASP.net farkı nedir? PHP - ASP.net farkı nedir? PHP - ASP.net farkı nedir? PHP - ASP.net farkı nedir? PHP - ASP.net farkı nedir?

PHP’mi ASP’mi?

Bu ayrım çevrenize ve hedefinizde bulunan şirkete göre ayrım gösterir. Örneğin siz açık kaynak projesini kullanmayı tercih eden ve kendi sistemini kendi yaratmak gibi bir amacı olan şirkete girmek istiyorsanız PHP, daha çok Microsoft tabanlı ve Microsoft’un ürettiği teknolojilerden faydalanarak güvenliğini sağlayan bir şirkette barınmak istiyorsanız ASP.NET’i seçmenizi öneririz. Yalnız dünya çapında olduğu gibi PHP’nin kullanım oranı ASP.NET teknolojisine göre çok daha yaygındır. Bu nedenle bir web programlama dili olarak PHP’yi önerirken diğer yazılımlar için c# öğrenmeniz hem PHP’yi hem de ASP.NET teknolojisi öğrenmenizi sağlar. C# Kodlarını ASP.NET’e çevirebildiğiniz için C# pratiğinizi ASP.NET’e aktarmanız hiç de zor olmayacaktır.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.