Resim Boyutunu Küçültme – MS Office Picture Manager


Resimlerimizi kenarlarından köşelerinden tutup küçülttüğümüz zaman

Resim Küçültme

evet resim küçülür ama boyutunda değişik olmaz ve bu web sayfalar için olumsuz bir durumu ifade eder. Daha önce Resim küçültmeyi online olarak internet üzerinden yapabilmeniz için anlatmıştık. ( Konuya ulaşmak için tıklayın.)  Şimdide herkesin bilgisayarında varolan ancak çoğu kişinin farkında olmadığı bir programı anlatacağım. Söz konusu Programımızın adı Microsoft Office Picture Manager. 

Bu programa şu şekilde ulaşıyoruz Eğer İşletim sistemimiz Windows XP ise;

 

Windows 7 kullanıyorsanız başlat çubuğundaki arama kutusuna Microsoft Office Picture Manager yazmanız yeterli. Sizde bu mantıkla yani Office Araçları içerisine giderek  bu özelliği kullanabilirsiniz.

Programı ilk açtığınız zaman resimlerin klasöründeki bütün resimleriniz orada gözükecektir.  Hangi resmi düzenlemek istiyorsanız o resmi seçip üst menüde “Resimleri Düzenle” seçeneğini tıklayıp  Sağ tarafta açılan menüde “Yeniden Boyutlandır”  seçeneğine seçerek istediğiniz oranda küçültme yapabilirsiniz. Eğer resim masaüstünde veya başka bir klasörde ise resmi sürükleyerek Microsoft Office Picture Manager içerisine atabiliyorsunuz.

Resim boyutu küçültme konusunu birde aşağıdaki konudan göz atalım.

 

Resimler, Microsoft Office belgenizin dosya boyutunu önemli ölçüde artırabilir. Resmin çözünürlüğü ve resim kalitesi veya sıkıştırmasıyla ilgili seçimler yaparak bu dosya boyutunu denetim altına alabilirsiniz. Bu seçimleri dengelemenin kolay bir yolu, resmin çözünürlüğünü dosyanın kullanımıyla uyumlu hale getirmektir. Örneğin resmi bir e-posta iletisinde gönderiyorsanız, dosya boyutunu küçültmek için daha düşük bir resim çözünürlüğü belirtebilirsiniz. Öte yandan, resmin kalitesi sizin için dosya boyutundan daha önemliyse, resimlerin asla sıkıştırılmayacağını belirtebilirsiniz.

Sabit disk sürücüsünde yer kazanmak veya Web sitelerinde karşıdan yükleme süresini ya da resmi yükleme süresini azaltmak için, resmin dosya biçimine bağlı olarak kalitede kayıplara neden olacak şekilde resim çözünürlüğünü düşürebilir,sıkıştırma uygulayabilir ve resmin kırpılan parçaları veya diğer resim düzenleme bilgileri gibi istenmeyen bilgileri atabilirsiniz.

Dosyaya resim eklediğinizde, Seçenekler komutunun Gelişmiş sekmesindekiResim Boyutu ve Kalitesi altında belirtilen sayı kullanılarak bu resim otomatik olarak sıkıştırılır. Bu değer varsayılan olarak yazdırma için ayarlıdır (220 ppi), ancakbu seçeneği değiştirebilirsiniz.

 ÖNEMLI   Dosyanın boyutunu azaltmak için resmin sıkıştırılması veya çözünürlüğünün değiştirilmesi, kaynak resimdeki ayrıntı miktarını değiştirir. Bu, sıkıştırma sonrasında resmin sıkıştırılmadan önceki halinden farklı görünebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, resme artistik efekt uygulamadan veya arka planı kaldırmadan önce resmi sıkıştırmanız ve kaydetmeniz gerekir. Sıkıştırmayla birlikte artistik efektler istediğiniz gibi görünmezse, içinde çalıştığınız programı kapatmadığınız sürece, dosyayı kaydettikten sonra bile sıkıştırma işlemini yineleyebilirsiniz.

Bu makalede, resimleri sıkıştırarak ve resim çözünürlüğünü değiştirerek Office dosyasının boyutunun nasıl azaltılacağı açıklanır. Fotoğrafın kenarlarını kesmek veya fotoğrafı kırpmak istiyorsanız, bkz: Resmi kırpma

Resim sıkıştırmaya genel bakış

Resimler veya dijital görüntüler aşırı büyük olabildiğinden ve standart yazıcıların, projektörlerin veya monitörlerin görüntüleyebildiğinden daha yüksek bir çözünürlüğe ayarlanabildiğinden, resimleri eklediğinizde bunlar otomatik olarak aşağı örneklenerek daha makul bir boyuta indirilir. Varsayılan olarak bunlar, Dosyasekmesinde ayarlanan yüksek bir baskı çözünürlüğü olan 220 ppi değerine aşağı örneklenir. Bu varsayılan çözünürlüğü değiştirebilir veya resim sıkıştırmayı kapatabilirsiniz.

Resim eklediğinizde, dosyayı kaydederken otomatik olarak temel sıkıştırma gerçekleştirilir. Resim hakkındaki bilgiler, resmin şu anda dosyanın içindeki boyutu temelinde yeniden örneklenir. Resim geçerli boyutuna ölçeklendirildiğinde, resmin kalitesi değişmez. Bununla birlikte, resmi özgün boyutuna uzatmak (boyutunu küçülttüyseniz), kalite kaybına neden olur. Öte yandan, temel sıkıştırmayı kapatabilirsiniz.

Sıkıştırma değişiklikleri Resimleri Sıkıştır iletişim kutusunu kapattığınızda gerçekleştirilir ve değişiklikler dosyada hemen görülebilir. Sonuçlar istediğiniz gibi olmazsa, değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Kaynak: http://office.microsoft.com/tr-tr/word-help/HA010355854.aspx

 

 

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

29 thoughts on “Resim Boyutunu Küçültme – MS Office Picture Manager”

  1. İnternet üzerinden hiç uğraşmadan bilgisayardan kolayca yapılabiliyormuş. Saolun. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

  2. Resim boyutu nasıl küçültürülü sorusunu tam olarak cevapladığınız için teşekkür ederim. RIZA KÖR

  3. Sadece resimlerin boyutlarını değil aynı zamanda uzantılarıda özgür bir şekilde değitşirebiliyorsunuz arkadaşlar. Haberiniz olsun. Ben denedim çalışıyor.

  4. Off inanır mısınız kaç zamandır şu resimlerin boyutunu küçültmek için hızlı ve oldukça basit bir şey arıyordum. Sonudna bulabildim. Servislerden bir kaçı çalışmıyor fakat benim işimi gördü servisler. Çok teşekkrü edermi.

  5. Bilgisayarda bulunan resimlerimi websiteme eklemek için bu programı kullandım. Çok kaliteli ve hızlı bir program. Tavsiye ederim.

  6. sonunda resimi küçültebildim sayenizde teşekkür ediyorum. uzun zamandır uğraşıyorum fakat daha yeni yapabildim, aslında kolaymış

  7. Merhabalar arkadaşların bahsettiği gibi bu resim küçültme olayında amaellik ediyormuşuz. Öğrendiğim iyi oldu ok teşekkür ederim 🙂

  8. Konu işime gerçekten yaradı. Artık daha kolay bir şekilde resimleri küçültebiliyorum. TEşekkür ederim.

  9. Vay be bilgisayarımızda var olan bir programmış hakikaten. Bende online vs arıyorum. Hiç gerek yokmuş.

  10. KOnu için teşekkür ederim. Arkadaşıma bir şey göndermek için bir to uğraşmak yerine daha kısa bir süre içerisinde bunu yapmaya başardım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *