Site virüsü temizleme


Kimi zaman güvenlik açıkları kullanıcı taraflı kimi zamanda server, program veya panel gibi durumlardan ötürüdür. Virüsün sitenize buluşmasının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan ilki lisansız – crackli bir Dreamweaver yükleyip sitenize Dreamweaver ile bağlanmaya denemenizdir. Crackli Dreamweaver ile sitenize bağlantı kurur kurmaz web sitelerinizin tema dosyalarına iframe, js vb.. virüsler bulaşabilir. Filezilla, Cute FTP veya kullandığınız benzeri bir FTP bağlanma programına bulaşmış virüs nedeniyle web sitenize virüs bulaşabilir. Yine eklediğiniz bir eklenti, CMS panelinizde bulunan bir açık, hosting yönetim paneniyle ilgili bir açık (bkz: Plesk jquery güvenlik açığı) veya bilgisayarınızda bulunan bir virüs nedenli web siteniz arama motorları tarafından “Kötü amaçlı yazılım içeriyor” , “Saldırgan olarak bildirilmiş site!” , “Uyarı: Burada Yanlış Giden Bir Şeyler Var!” olarak etiketlenebilir.

Uyarı: Burada yanlış giden bir şeyler var!

1.Aşama : Bilgisayarınızı virüsten kurtarın

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan temizleyin. En garanti yollarından biri format atmaktır. Fakat unutmamız gereken bir diğer ayrıntı virüsün bölümlendirmiş yerel disk (Yerel Disk C, Yerel Disk D, Yerel Disk E …)lerede buluşma ihtimalidir. Bu nedenle format atmadan önce ComboFix programı ile taratıp bu ihtimali ortadan kaldırın. Format attıktan sonra bilgisayarınızı koruma altına alıp güncel bir anti virüs kurun.

2.Aşama : FTP şifrenizi değiştirin

FTP şifrenizi güvenli hale getirin. Ayrıca web sitesi erişim şifrelerinizin tümünü değiştirin.

3.Aşama : Tema dosyalarındaki virüsü temizleyin

Web site virüsleri kullanıcı ile direk olarak iletişim kuran tema dosyalarına kendilerini kopyalarlar.  Bu nedenle tema dosyalarınızın virüslü olmayan bir yedeği var ise üzerine yazınız. Özellikle iframe virüsleri  footer.php ‘nin içerisine kendini dahil ederek sitenin en alt bölümünde iframe gösterirler.  Bu nedenle ilk aşamamız tüm tema dosyalarımızı açıp teker teker virüsün bulaştığı tema dosyalarını temizlemek / kontrol etmek olmalı. WordPress iframe virüs temizlemek için resimli anlatalım.

Tüm tema dosyalarımızı notepad veya benzeri bir programda açıyoruz. Son dönemlerde karşılaşılan  Js dosyalarına iframe virüsünün sızmasından dolayı temanızda bulunan .js dosyalarınızıda taramanızı öneriyorum.

Web sitesi virüs temizlemek için ilk aşama

Özellikle footer.php olmak üzere tüm tema dosyalarımızı tarıyoruz. 

Bir iframe kodunun virüs olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer ki aşağıdakine benzer bir iframe kodu dosyalarınızda varsa kaldırın. İframe kodunun virüs olduğu yönlendirme linkinden ve style etiketinden anlaşılır. Eğer ki sayfada görünürlüğünü gizle yani visibility:hidden; olarak ayarlanmışsa bu iframe kodu yüksek olasılıkla virüstür.  Not: Eğer ki çok profesyonel değilseniz sitenin diğer dosyalarını silmemek amacıyla yardım alınız. Ayrıca yorum olarak belirttiğiniz takdirde elimden geldiğince cevaplarım.

Web sitesi virüs temizleme

4.Aşama : Eklentileri pasif yapın ve yeniden yükleyin

Virüs eklenti dosyalarınıza bulaşabilir. Bu nedenle tüm eklentileri pasifleştirin ve eklenti dosyalarını silip, tekrar yükleyin.

Web virüsü temizleme

4.Aşama : Site panel dosyalarını silin

Web sitesi virüsu temizleme

Her ihtimale karşı dosyalarınızı yedekleyin. Yedeklerken mutlaka anti-virüsunuz olmalı aksi takdirde virüs bilgisayarınıza tekrar bulaşabilir. Virüs kapmış bir wordpress sitesinde virüsü temizlemek için Wp-content ve ana dizinde bulunan wp-config.php dışındaki tüm dizinleri siliyoruz. Wp-content dizinini silmemizin nedeni bu dosyada bize ait resimler ve temalarımızın olması.  Farklı bir panel kullanıyorsanız bu amaca uygun olarak panelinizi uyarlayınız. Wp-content  içerisinde veya farklı bir dizinde bulunan resimleriniz, temalarınızın, eklentileriniz bulunduğu dizini daha sonra bilgisayarınıza indirip anti – virüs ile taratınız. Tema dosyalarınızın virüslü olmayan bir yedeği var ise üzerine yazınız.

5.Aşama: Panelinizin orjinal dosyalarını upload edin

Panelinize ait orjinal dosyaları upload edin. WordPress kullanıyorsanız son sürümünü indirmek için tıklayınız.

6.Aşama: Virusu temizlediğinizi bildirin

Bu adrese tıklayarak web site isminizi yazarak Stopbadware‘ye virusu temizlediginize dair bildirimde bulunun.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

One thought on “Site virüsü temizleme”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *