Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinin Önemi


Veri tabanı yönetim sistemlerinde veri girişi ve verinin depolanması, uygulama programlarından bağımsız çalışır. Klasik dosya sisteminde ortaya çıkacak ufak bir sorun bile uygulama programının değişmesine sebep olabilmektedir.

VTYS gereksiz veri tekrarını önler

Bütün uygulamalardaki veriler bütün bir halinde birbirleriyle ilişkili durumdadır.

VTYS veri tekrarını önler

Veri bütünlüğünün önemi, verinin doğruluğunu ve tutarlılığını ifade etmesidir. Veri girişi yapılırken kısıtlamalar yapılabilir. Örneğin il plaka kodu giriliyorsa oraya 81′ den daha büyük bir sayı girilmesine izin vermez.

Veri güvenliği sağlanır

Kullanıcılara yetki sınırlaması verilerek her istenilen bilgiyi düzenleme değiştirme durumu ortadan kaldırılır. Bu şekilde herkes her veriye ulaşıp verilerin kaybolmasına bozulmasına sebep olma durumu ortadan kalkar.

Erişimlerdeki tutarzlığı önler

Aynı anda iki kullanıcı bir veri üzerinde değişiklik yapıyorsa kullanıcı yetkisine bakarak öncelik verir.

Veri tabanı fiziksel yapısını kullanıcılara gösterilmez

Kullanıcı mantıksal yapılarla uğraşır, soyut terimler kullanarak veritabanı ile ilişki kurar. Bu şekilde kullanıcı karmaşık olan veritabanı ile uğraşmadan ayrıntıları görmeden ne yapmak istiyorsa onu belirterek kolay yoldan istediği işlemi yapmış olur.

 

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

3 thoughts on “Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinin Önemi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *