VOLEYBOL NEDİR


Voleybol saha ölçüleri içinde saha ortasına varolan bir file üzerinden voleybol topunu rakip saha zeminine temas ettirilmeye çalışılan bir spor dalıdır.  Oyun servis ile başlar. İlk servis atışı kura ile belirlenir. 

Voleybol Sahası
Voleybol Sahası

Voleybol günümüzün en popüler spor dallarından birisidir. Türkiye’ de voleybolda gün geçtikte gelişme göstermektedir. Voleybol ilk defa Amerika’ da ve 19. Yy sonlarında oynanmıştır. Türkiye’ de ilk defa 1919 yılında Amerikalı gemi takımları arasında oynanan maçlar ile tanıtıldı.

Voleybol 1964’ ten beri olimpiyat spor oyunları içerisine dahil olmuştur.

Voleybol maçları 6’ şarlı iki takım halinde oynanır. Voleybol sahası 18 metre uzunluğunda 9 metre genişliğinde olmasıyla beraber saha ortasına gerilmiş bir file mevcuttur.

Voleybol oyununda top fırlatılamaz ve tutulamaz. Bir takımın topa 3 kere vurma şansı vardır ve bu limit içerisinde topu rakip takımın sahasına göndermesi gerekir. Bir oyuncu arka arkaya iki kere topa vuramaz.

Voleybol setleri 25’ te biter ancak 25’ e ulaşmış takım en rakibinden en az 2 sayı önde olmalıdır. 25-24 şeklinde olursa set 2 sayı fark olana kadar uzar.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

2 thoughts on “VOLEYBOL NEDİR”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *