Voleybol Saha Ölçüleri


Voleybol Saha Ölçüleri konusu anlaşılır ve geniş şekilde ele alalım. 

Voleybol bir file ile ikiye ayrılmış bir voleybol sahası içinde oynanan bir spor dalıdır.  Bu spor bilindiği üzere top ile oynan bir spordur. Voleybol saha ölçüleri oyunun en doğru ve zevkli oynanması için için tasarlanmış ölçülere sahiptir. Voleybol saha ölçüleri gibi diğer spor dallarındada bu amaç edinilmiştir. Voleybolda saha ölçüleri başlangıcından günümüze kadar bir çok değişim göstermiş olduğu gibi her spor dalında ölçülerde değişiklik yapılmıştır. 

Öncelikle voleybol saha ölçüleri resimli olarak gösterelim.

voleybol saha ölçüleri
voleybol saha ölçüleri

Her yarı saha 9 metre’ ye 9 metre şeklinde kareden oluşur. Bu yarı sahalar tam saha ölçüsünü vereceğinden yukardaki resme baktığımız zaman voleybol sahasının ölçüsü 18 metreye 9 metre olarak görünecektir. Serbest oyun boşluğu üzerinde hiç bir engel olmamalı ve en az 7 metre olmalıdır. 

Serbest oyun boşluğu nedir?

Voleybol topun yere değmeden havadan oynanan bir oyun olduğundan topun voleybol sahası içerisinde havaya çıkabileceği mesafe maximum 7 metre olarak kabul edildiğinden sahanın üst tarafı en az sahaya 7 metre uzakta olmalıdır.  Top 7 metreden daha fazla yukarıda çıkabilir, bu kural değildir. Sadece oyununun daha rahat oynanabilmesi için mesafe en az 7 metre olarak hesaplanmıştır. 

Voleybol Saha Çizgileri

  • Oyun alanı üzerindeki çizgiler 5 cm olmak zorundadır. Çizgilerin oyuncular tarafından daha rahat farkedilebilmesi için belirlenmiş bir kuraldır. Çizgi rengi zemin renginden farklı olmalı aynı zamanda saha içerisinde varolan başka çizgilerinden(basketbol için varolan çizgiler olabilir) farklı renklerde olmalıdır. 
  • Yan ve dip çizgiler oyun alanı içerisine dahil olarak çizilir.
  • Orta çizgi voleybol saha ölçüsünü iki eşit parçaya bölen çizgidir. Her iki bölge içinde oyun alanı içerisinde sayılır. 
voleybol orta çizgi
  • Hücum çizgisi: orta çizgiden 3 metre uzaklıkta olan çizgidir. Ön bölgeyi belirtir.
voleybol hücum çizgisi

Voleybolda Bölgeler

Ön Bölge

Hücum çizgisinden başlayıp orta çizginin ortasına kadar olan kısımdır. Orta çizginin diğer kalan yarısıda rakip takıma ait olan alana aittir.

voleybol ön bölge

Servis Bölgesi

Servis bölgesi, her dip çizginin gerisinde 9 m genişliğindeki sahadır. Bu bölgenin yan sınırları, dip çizgilerden 20 cm geriye, yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder. 

voleybol servis bölgesi

Oyuncu Değiştirme Bölgesi

Hücum çizgilerinin uzantısının yazı hakemine kadar olan kısmıdır.

voleybol oyuncu değiştirme alanı

Libero Değişim Bölgesi

Libero değişim bölgesi, serbest bölgenin, takım sıraları tarafındaki bir bölümü olup, hücum çizgisi uzantısından dip çizgiye kadar olan alanla sınırlandırılmıştır.

voleybol libero değişim bölgesi

Isınma Sahası

FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3x3m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

Ceza Sahası

Yaklaşık 1×1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde, kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılabilirler.

File

File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.File, 1 m genişliğinde, 9.50 ila 10 m uzunluğundadır ve 10 cm lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapındadır. Antenlerin her birinin 80 cm lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

voleybol file ölçüleri

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

16 thoughts on “Voleybol Saha Ölçüleri”

  1. gerçekten lazımdı saolun bana yardımcı olduğunuz için yalnız azdaha kısa cümleler olsun ellerim acıdı yazmaktan
    peki burdaki herkez 7. sındır kesin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *