WordPress Kurulum (Videolu)

wordpress logo

 

 1. Subdomain AçmaSubdomain nedir?
 2. WordPress Son Sürüm İndirme
 3. Veritabanı oluşturma-doğrulama
 4. WordPress kurulduktan sonraki başlangıç işlemleri

WordPress kurulumu aslında bir nevi üyelik formuna benzer. Bunun nedeni veritabanı adı, kullanıcı adı ve son olarak şifreyi belirledikten sonra WordPress kurulum sayfasında bunu doğruladığımız içindir. Daha önce wordpress’i local olarak kurmuştuk. Şimdi de localhost yerine FTP üzerine deneyip bir subdomaine wordpress kurulumunu gerçekleştireceğim.

Güncelleme (4 Ekim 2012): Cpanel uygulasması sayesinde sadece 3.aşamada WordPress kurabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki videoyu izleyebilir veya buraya tıklayarak resimli anlatım konusuna gidebilirsiniz.

Wordpress Kurulum

Daha önce yayınladığım Local WordPress kurulumu

1.Aşama Cpanel’den Subdomain açalım

Subdomain nedir?

Subdomain‘in  Türkçe anlamı Alt domain anlamına gelir. Subdomain websitemizin uzantılarını referans alarak “birsey.siteadi.com” şeklinde yazılan domaine denir. Örneğin ben kişisel sayfamı asereo.com‘da subdomain seklinde tanımlamak istersem bunu www.goksel.asereo.com şeklinde yazdığım takdirde “goksel” adlı subdomain tanımlamış oluyorum.

Benim kullandığım website host yönetim paneli cpanel olduğu için ben cpanel kullanmak zorundayım eğer ki sizin de kullandığınız website host yönetim paneli cpanel ise panele www.siteadi.com:2082 linkinde siteadi yazan yeri kendi site adresinizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

Not: Cpanel bilgileriniz hosting firması-yetkilisi tarafından verilir.

Devam edelim…

Cpanel Hosting yönetim panelimizden domain bölmesini bulup “Subdomains” buttonuna tıklıyoruz.

Subdomain açma

Karşımıza gelen sayfadan subdomain ismini belirtiyoruz. Aynı zamanda doldurduğumuz alanın hemen altında “Document root” adlı subdomainimizin klasörlerinin içerisine atacağımız dosya yolu oluşur. İsterseniz bu alanıda kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Create diyip subdomain kurma işlemini tamamlıyoruz(Bu işlem uzun sürebilir).

Subdomain açma

Kurulduktan sonra “wordpress.asereo.com has been created!” benzeri bir açıklama çıkacaktır. Bu ekranı karşımızda görüyorsak subdomainimizin başarıyla kurulduğu anlamına gelir.  www.wordpress.asereo.com diyerek giriş yapabiliriz.

 2.Aşama WordPress’i indirip FTP’ye atalım

tr.wordpress.org adresinden WordPress’in son sürümünü Türkçe olarak indirebilirsiniz.

Wordpress kurulum indirme linki

Ben ücretsiz bir ftp yönetim programı olan Filezilla ile ftp’ye bağlanıp subdomain klasörüne tr.wordpress.org adresinden indirdiğim dosyaları atıyorum.

Wordpress Kurulum Filezilla FTP

WordPress klasörünü içerisindekilerini doğrudan Sunucumdaki WordPress klasörüne aktarıyoruz.

Wordpress Kurulum Filezilla FTP 2

3.Aşama Wordpres kurulumu için yeni bir veritabanı oluşturalım

Subdomain oluşturduğum klasöre(WordPress’i attığım) giriş yapıyorum(www.wordpress.asereo.com).

Yapılandırma dosyası yarat

Wordpress Kurulum veritabanı oluşturma

Devam edebiliriz

Wordpress Kurulum veritabanı oluşturma

— EN ÖNEMLİ SAYFA – Kurulum Sayfası –> Veritabanı bilgileri doğrulama sayfası

Wordpress Kurulum veritabanı oluşturma

Bu aşamadan sonra bizim veritabanı oluşturup, oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini bulunduğumuz sayfadaki veri giriş yerlerine yazmamız gerek. Bu nedenle websitemizin Hosting yönetim panelinden(Cpanel’den veya benzeri yönetim panelinden) Veritabanı yönetim paneli olan PHPMYADMIN’e  girmemiz gerek.

Yeni veritabanı oluştur

-PHPMYADMIN’den veritabanı oluşturma

cPanel’den Databases bölümünü bulup bölümiçerisindeki phpMyAdmin’e tıklıyoruz.

Wordpress Kurulum PHPMYADMIN

Wordpress Kurulum PHPMYADMIN

En uste bulunan Veritabanları buttonuna tıklıyoruz. *Not: Paneliniz İngilizce olsa bile buttonların yerleri değiştirilmediği için aynı parametrelerde bulunan buttonlara tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Wordpress Kurulum PHPMYADMIN

Wordpress Kurulum PHPMYADMIN

Veritabanlarına tıkladığınızda bu veya buna benzer bir bölümün karşınıza gelmesi gerek. Gelmiyorsa hostinginizin veritabanı oluşturma sınırı dolmuştur veya veritabanı oluşturmaya izin verilmiyordur.

-Cpanel’den veritabanı oluşturma

İzin verilmiyorsa CPANEL MySQL Databases kısmından veritabanı oluşturabilirsiniz. MySQL Databases’e PHPMYADMIN’e giriş yapılan bölümden  MySQL Databases’e ulaşabilirsiniz. Sorun hala devam ediyorsa veritabanı oluşturma limitiniz dolmuştur. Limit yükseltme işlemi için hosting firmanızla iletişime geçebilirsiniz.

Veritabanı adımızı yazıp, create databases diyoruz.

Wordpress Kurulum CPANEL

MySQL users bölümünden kullanıcı adımızı ve şifremizi yazıp, create user diyoruz.

Wordpress Kurulum CPANEL

Son olarak sayfanın en alt bölümünde bulunan “Add User To Database” dedik miydi Cpanel’den veritabanı oluşturmuş oluyoruz.

Wordpress Kurulum CPANEL

-Veritabanı bilgilerinin WordPress’e girilmesi

WordPress’e iki şekilde veritabanı bilgilerini geçirebilirsiniz. Birinci yöntem kolay olan karşımıza gelen sayfadan oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini yazarak kurulumu tamamlamak ikinci yöntem ise wordpress klasörünün içerisinde bulunan “wp-config-sample.php” adlı dosyayı not defteri yardımıyla açıp oradan bölmelere resimde gördüğünüz gibi kendi siteniz için oluşturduğunuz bilgileri girdikten sonra son olarak “wp-config-sample.php” adlı dosyayı “wp-config.php” kaydederek uzun yoldan yapabilirsiniz.

En çok karşılaşılan sorunlardan biri veritabanı adı ile kullanıcı adının karıştırılmasıdır. Bu karışıklığı yaşamamak için aşağıda gördüğünüz çalışmayı yaptım.

http://img261.imageshack.us/img261/1346/enkolayanlatim.jpg
WordPress kurulum veritabanı işlemleri

Güvenlik için _wp tablosunu özelleştirin

Websitenize saldırmak isteyen bir hacker sitenizde açık aramaya başlar. Bu açık bulma yöntemi iki türdür. Bunlardan ilki websiteniz üzerine diğeri ise sunucu üzerine yapılır. Websiteniz üzerinde açık arayan bir hacker verigirişi yapılan yerlerden sitenize sızmaya çalışmaktadır. Bu sızma işleminde açığınız varsa ve bilindik bir tablolama yöntemi kullanıyorsanız siteniz elinizden kayabilme olasılığı yüksek. Bu nedenle bilindik bir wp_ öntablosu eki yerine websiteniz için özel bir tablo öneki oluşturmanızı tavsiye ediyorum. Sitenizde veri girişi açığı olsa bile siz wp_ öntablo ekini değiştirdiğiniz için hacker wordpress’in kurulu olduğu veritabanına ulaşamayacaktır(Bilgius için örnek vermek gerekise bilgi tanrisi sloganiyla “bt_” kullanılabilir.-örnek-).

Son Aşama Web sitemiz(Blogumuz) için genel ayarlamaları(site adı, açıklaması vb..) tamamlayalım

Veritabanı bilgilerini doğruladıktan sonra karşımıza “Hoşgeldiniz” sayfası gelecek. Bu sayfadan Web sitenizin başlığını ve yöneticinin kullanıcı adı-şifresini belirleyeceksiniz.

Wordpress Kurulum

Hemen sonrasında WordPress yöneticinin kullanıcı adını ve şifresini gösteren bir yönlendirme sayfası karşınıza çıkaracaktır. Bu sayfadan sonra WordPress Giriş Paneli olan /wp-admin(www.siteadi.com/wp-admin) ‘e yönlendirerek yöneticinin(girdiğiniz kullanıcı adı ve şifre) kullanıcı adını ve şifresini isteyecektir.

Wordpress Kurulum

Eveet.. WordPress yönetim panelindeyiz. Ayarlar/Genel diyerek web sitemizin açıklamasını yazıyoruz.

Wordpress Kurulum

Aynı zamanda web sitenize üyelik kabul edilip edilmeyeciğini-zaman dilimi gibi ayarlarıda bu sayfadan gerçekleştirebilirsiniz.

Wordpress Kurulum

Yönergeleri teker teker uyguladıysanız WordPress’i başarılı bir şekilde kurmuş olacaksınız. WordPress kurmada hata alıyorsanız aşağıdaki videolu anlatımı izleyip yönergeleri tekrar ederek WordPress kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

WordPress kurulumundan sonra kurulması önerilen eklentilere gitmek için tıklayın.

Alternatif Video Linki: Youtube

Alternatif Video Linki: Dailymotion

WordPress Kurulum ile bilgiuscom

Alternatif Video Linki: AkıllıTV

WordPress Kurulum | www.akilli.tv

Alternatif Video Linki: Vimeo

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

51 thoughts on “WordPress Kurulum (Videolu)”

  1. Şimdi başkan dosyanın üzerine gelip sağ tıkla diyince dosya izinleri diye bir yer var oradan yapıyorsun. Yanlız Filezilla\’da bazen sorun veriyor yapıyorsun olmuyor. Bu yüzden sistem panelinden(cpanel,plesk vb..) file control bölümlerinden chmod ayarlarını değiştirebilirsin. Ahmet başkan 777 verirken dikkatli ol. Bu işin normali 755\’dir.

 1. Filzezillayı tavsiye ederim, wordpress olmazsa olmaz blog sistemlerinden biri, hem google seviyor, hem kullanıcılar, hem yazar. Cidden yararlı bir anlatım olmuş, bilmeyen arkadaşlar kolaylıkla yapacaklardır artık. wordpressi kullanmak hem çok kolay, hem de tema seçeneği çok tavsiye ederim

 2. WordPress en iyi blog sistemlerinden birisi, hatta en iyisi diye biliriz. Hızlı index almasıyla, gelişmiş eklentileriyle, güvenliğiyle vazgeçilmiş bir sistem teşekkürler

 3. WordPress vs Joomla dediğiniz karşınıza ihtiyaçlara göre hangisi daha iyi tarzında bir soru daha çıkar. İki içerik yönetme sisteminin yani WordPress’inde Joomla’nında kendine göre bir takım avantajları vardır. Örneğin WordPress’i daha çok kişisel geliştiriciler kullandıkları için WordPress’in eklentileri daha fazla gelişmiştir. Aynı şekilde daha fazla teması vardır. Yalnız Joomla daha çok kurumsal bir yapıya sahip olduğu için yine kurumsal firmalar tarafından daha iyi bir şekilde düzenlenmiştir. Kurumsal firmalar tarafından temaları yapılmıştır. Çok profesyonel warez temaları bulunabilir.

 4. Konu uzun ama uygulanması kolay. Uygulamayı gerçekleştirip WordPress’i kurabildim. Bana kalırsa bu tür uygulamalar için simüle veya slayt gösterileri yapılmalı. Yada şöyle bir script olabilir misal. Konuları daha iyi öğretmek amaçlı sadece slayt sistemi tarzında olan bir site. Örneğin şu anda günümüzde chip, shiftdelete gibi siteler bunu yapmıştır.

 5. WordPress’i kurdum. Şimdi edebi dilimi kendi bloguma geçireceğim. Tekrar buluşmak üzere dostlar…

 6. WordPress kurduktan sonra bitmiyor. WordPress’in birde kurulumundan sonra gerçekleştirilecek / kurulması sitemiz için daha iyi olacak bir takım eklentiler mevcut. Bu eklentileri kurduktan sonra ancak sitemizi tam manasıyla kullanabiliriz.

 7. Eee madem WordPress’den bahsediyoruz o zaman WordPress’in sadece avantajlarından değil aynı zamanda dezavantajlarında bahsedeceğiz. WordPress’in paneli özelleştirilebilri değil. Joomla ‘da böyle biraz daa özelleştirilebilir bir yapıya sahip olması gerekli. Bir diğer arkadaşın bahsettiği gibi aynı zamanda da WordPress kurulumdan sonra bir takım eklentiler özelleştirerek kullanılmalı. Niçin WordPress’e otomatik olarak yerleştirilmiyor bu tarz eklentiler elbette ki tartışılır.

 8. Birde şunun için olabilir misal internet çoğunlukla ticaret için kullanıldığıdna ve eğer ki bir WordPress gibi kurum bir eklentiyi alırsa diğer eklenti yazanlarda kapıya dizilecektir ve Worpdress ağırlaşacaktır. Eğer ki WordPress geliştiricileri kendi eklentisini kendisi yazarsa bu seferde eklenti yazarları eklentileri kullanamadıklarından şikayet edebilriler. Yani iki arada bir derede kalıyor WordPress 🙂 Kendi sorunumu kendim çözdüm teşekkür edermi 😀

 9. Benim ikinci kullandığım içerik yönetim sistemi WordPress. Drupaldan sonra WordPress daha basit gibi geldi. Sonuçta amacı tek şey üzerine kurulu olan bir sistem. Yani kullanabilrik açısndan sanıyorum ki diğer wordpress kullanıcıları benle aynı görüştedir. Dediğim gibi diğer özelliklerini bilmediğimden dolayı bir yorum belirtemeyeceğim.

 10. Bir programcı arkadaşım ile görüştüğümde WordPress’in diğer içerik yönetme sistemlerine göre çok çabuk düzenlenebildiğini ve aynı zamanda geliştirildiğini dile getirdi.

 11. WordPress’i kurarken bir sorunla karşılaştım. Sorunu WordPress MU kurarak çözdüm. Çok karmaşık bir durum yalnızca aklıma gelenler arasında dosyaların eksik olduğu çıktı. İnterentten bir dsoya indirirken bazen TTnet veya kullandığınız diğer internet erişim operatörüne bağlı olarak kesiliyor. Bunun nedenini tam olarak çözemedim belki sorun bendedir. Belirtmek istedim kolay gelsin.

 12. WordPress ile geçmişim bundan 5 yıl önce başladı. WordPress o zamanlar daha popülerleşmenin yeni ynei adımlarını atıyordu. Tabi o zamanlarda millette bu kadar bilgisayar yok. WordPress benim bir teknik kelime idi sanki her yerde WordPress WordPress diyip duruyordum 🙂

 13. WordPress.com üzerinden yayınladığım bir tkaım yazılar var. Bu yazıları nasıl geçireceğimi sizlerle de paylaşmak isterim. Öncelikle yapmanız gereken Worpdress yedek olayını almak. Bu wordpress yedeği aldıktan sonra sıra geldi bu sefer kendi sitenize yüklemeye. Yalnız farketttim ki wordpressin nasıl yedeğini alıcağını anlatmadım 🙂 WordPress panele giriş yaptıktan sonra ayarlar bölmesi var. Bu bölmeye giriş yapın ve ardından dışa aktar denen bir kısım var. Bu kısımdan yedek alabilirsiniz. Bu bölmede aynı bölümde bu seferde İçe aktar denen birk ısı mvar. Yalnız bunu kendi ewb siteniz yani oluşturdğunuz web sitesinde yapacaksınız. Hadi kolay gelsin.

 14. Konunun en güzel tarafı şu renkli bir şekilde gösterilen ayarlar sekmesi. Bu ayarlar sekmesini biraz daha ekrana sığacak şekilde yazsaymışsınız, çok daha iyi olurmuş. Bende diğer arkadaşlar gibi teşekkür eder ve kolay gelsin diyorum.

 15. Bu işler çok emek istiyor arkadaşlar benden size söylemesi. Ne yapın ne edin ilk önce emek vereceğiniz kişiyi, işi ve olayları iyi bir şekilde seçin. İşte zeki adam bunu yapmalı sadece çalışmayı deği bunlarıda koordine ederek çalışmalı. Diğer türlü boşuna çalışmış olacağından çalışması ziyan olacaktır. Benden size söylemesi Taner Parıl

 16. Bir websitesi sahibi olmadan önce ilk başta bir takım şeyler biriktirmek gerekiyor. Yani blok niçin açılmalı ve blokta neler yazılacak sorularına cevap verildikten sonra ancak ki blog açılmalıdır. Diğer türlü yalnızca blog tutmanın popülerliğine güvenerek yade heves ederek açarsak ortaya çokta güzel olmayan özgüvenimizin kırılmasını sağlayacak bir takım olaylar çıkabilir. Yani demek istediğim blog tutmakta diğer işler gibi uzun süren zorlu bir süreçtir. Hem iyi yazacaksınız, hem eğlendireceksiniz hem de bilgi vereceksiniz. Bunlar yetmiyormuş gibi birde zamanla haşlanmasını bekleyeceksiniz bu emeklerinizin.

 17. Kasım erkan olarak konunuzu beğenmiş bulunuyorum. Yine iyisiniz. Eğer ki bir yanlış flana duyarsam ilerde hepinizi keser kasım erkan 😀 Kanka iyi yazmışsın teşekkür edrim 🙂

 18. Arkadaş verdiğin taktikler sayesinde bir şeyler başarabildim. Şu blogu kurabildim. Kendi başıma yaptığımda sürekli bir hata ile karşılaşıyordum yalnızca sizin cpanelden wordpress kurulum videosunu izledim ve böylece hemen kurabildim. Ayrıca wordpress güncelleştirmelerini otomatik olarak tarayıp oradan güncelleştirebilyiorsun. Her şey otomatik olmuş 🙂 Teşekkür ederim bra.

 19. Kanka wordpress kurulum çok güzel bir şeydir. Blog siteler yaparak çok güzel şeyler yapabiliriz. Bütün güzel sitelerin altyapısı wordpress’e aittdir. WordPress site yaparken kendimden geçiyorum.

 20. Kanka sen ne güzel şeyler yazıyorsun öyle ya 🙂 Olm saçmalamadan yazsaydın bari 😀 Neyse WordPress kurulum için teşekkürler kanka. Linkini internette buldum. WordPress kurulum yazdım geldim, gurur duyuyoruz senle ailecek 😀

 21. WordPress’i kurarken bir hata ile karşılaşmıştım. Bu hatanın nedeni yanlış klasöre atmak imiş. Araştırdım ve burayada yazayım dedim çünkü yok burada bu hatanın çözüm yolu. Şimdi arkadaşlar FTP’yi ilk defa kullananlar için yapması gerekenler dosyaları www veya public_html klasörünün içerisine dosyaları atmalıdır. eğer ki diyelim siz siteadresi.com/blog tarzıdna bir adres istiyorsanız o zaman blog adında yeni bir klasörü oluşturup buna göre bir şekilde hazırlanmanzı gerekebilri. Yan yeni oluşturduğunuz bu klasörünün içerisine atmanız gerekir.

 22. Konu için çok teşekkür ederim arkadaşım. Yalnız biraz daha kısa ve salyt tarzında olsaymış iyiymiş. Bu tür uzun konular insanları çok fazla boğuyorlar. Yalnız öğrenmek isteyeni hiç bir engel tutamaz o da var tabi.

 23. Uğraştım uğraştım ve sonucu yani başarıya ulaştım 🙂 Çok teşekkür ederim. bir teşekkür etmeden olmazdı. Saounç

 24. Konu diğer arkadaşların belirttiği gibi biraz uzun olsada güzel bir konu olmuş. Bu konu için çok teşekkür ederim arkadaşım. Diğer script kurulumlarınıda anlatırsan sevinirim ziraa meslek lisesi çıkışlı myodayım fakat hiç bir şey bilmiyorum. Bir ton ödev arasında sıyrılmak istiyorum.

 25. Konsantrasyonu artırmanın yollarınıda sizin sitenizden bakmıştım. İyi tesadüf 🙂 Teşekküre derim.

 26. WordPress kurulum konusu için çok teşekkür ederim. Tamda aradığım konuydu bu. Herkes bir nasyiatta bulunmuş bende bulunmak istiyorum. Bu aralar havalar ço soğuk buna göre dışarıya çıkın sıkı giyinin. Ben ettim siz etmeyin ona göre yani : )

 27. Merhabalar wordpress kurulum videosuda hoş olmuş konusuda her ikisi için teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 28. Ben Reyhan Kimse facebook adresimde bir virüs var bunu nasıl aşabilirim arkadaşlar lütfen yadımcı olun. Sürekli olarak millete spam virüsler yolluyor. Bunu nasıl aşacağımı hiç bir şekilde bilmiyorum.

 29. Ben İstanbul’da oturuyorum kendime ait bir wordpress sistem var. Türkiye’deki ilk wordpress topluluğunu oluşturmak gibi bir görev ve sorumluluk edindim kendime.Sizlerinde yardımını bekliyorum. Çok teşekkür edeirm.

 30. Konu için çok teşekkür ederim. Tam istediğim konuydu, diğer arkadaşların yorumlarını koudum Onur arkadaşın yorumunu çok güldüm 😀

 31. Herkes gibi bende Merhabalar diye başlamak isterdim fakat başlayamadım. Bundan önce bir çok konuya girdim fakat hep benzeri konular var sitelerinizde. Yani bir türlü böyle tam dinamik slayt şeklinde anlatmaya becerebilen bir kişi olmamış. Tamam anlayabiliyorum uzun konu yalnzı bu kadarda uzatılmaz ki!

 32. Bende bunu bir arkadaşa daha doğrusu bizimi buradaki bir amcaya kurdum. Tutturmuş bana site yap bana site yap. 100 lira cebime sıkışıtırdı bunu verdim eline bende 😀

 33. Çok güzel bir konu yayınlamışsınzı ben yararlandım diğer arkadşalarımda yayınlansın diye facebook saydam paylaştım. Aynı zamanda bir borçlu gibi hissettim o yüzden kendimi. KOlay gelsin arkadaşlar.

 34. Konu içinbende teşekkür ederim arkadaşım. Yorumları okudumda biraz karmaşık biraz dertli ve bolca mutlular arkadşalr 🙂 bende karışık moddayım kolay gelsin 😀

 35. WordPress kurulum videosu + resimli anlatım ve yazılı anlatmışsınız gayet açıklayıcıı bir durum olmuş. Bu wordpress kurulum konusu için yazan ve emeği geçen herekse çok teşekkür ederim 🙂

 36. WordPress kurulum konusu için çok teşekkür ederim. Bu konuyu araştırdığımda en iyisi sizin olduğunuzu düşündüm 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *