WordPress kurulumu – Local (Videolu)


WordPress kurulumu – Local

Bloglar daha öncelerinde sadece ücretsiz verilen ve kişisel bir içerik yönetme sistemiydi. Kullanıcıların bilgi birikimlerini bloglarda birleşince ilk olarak kişisel bir web sitesinden ayrı olarak bir bilgi sitesi oluşturmaya karar verdiler. Bunun üzerinde bloglar biraz daha kişisel amaçtan çoğul bir amaca hizmet vermeye başladı. Bu hizmeti sunanlardan biri de şu anda bulunduğunuz web sitemiz Bilgius’u örnek gösterebilirim.

EN KOLAY WORDPRESS KURULUMU – İLK AŞAMA

WordPress kurulumunu lokale kuracağımız için yerel materyalimiz WAMPSERVER ‘ı daha sonra ise altında bulunan wordpress son sürümünü indir. İstersen daha fazla duyulmuş fakat biraz daha karmaşık ve sorun çıkartabilen Easy-PHP server kurulumunu da yapabilirsin.

WAMP SERVER İNDİR.

WORDPRESS SON SÜRÜM İNDİR.

Wamp server kurulumunu gerçekleştirdikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıp C:\wamp klasörüne girerek Wamp’ı başlatıyoruz. Seninde gördüğün gibi wamp görev çubuğuna yerleşiyor ona bir tik atıp alttaki resim haline getiriyoruz. Yani çevrimiçi hale getirip tüm servisleri başlatıyoruz.

İndirdiğimiz dosyaları C:\wamp açıyoruz.

Görev çubuğunda bulunan wamp server‘a sol tik yapıp localhostu açtıktan sonra karşımıza wamp serverin kendisine ait bir index sayfası gelecektir buradan wordpresse tıkla.

Çıkan sayfada bize isterseniz buradan veritabanına bilgilerine girebilir veya oluşturduğunuz veritabanını sen manüel bir şekilde düzenleyebilirsin diyor. Bunun için veritabanı oluşturmamız gerekiyor kurulumun sonunda otomatik kurulum yapamazsan aşağı tarafa indiğinde görüceğin resimdeki gibi wp-config-sample.php düzenleyebilirsin.

Burası wordpress kurulumunun en karışık ve zorlu aşamasıdır fakat bunun için burada anlatılan resimli anlatımımızın diğer resimli anlatımlılardan bir farkı olarak resimle açıklayacağım. Yine görev çubuğuna yerleşmiş Wamp serverımıza sol tikleyip PHP My Admin’i açalım.

Resimde görülen kullanıcı adı bölümüne   veya buna benzer bir ikon ile ulaşabilirsiniz.

Resimi daha iyi çözünürlükte görmek için üstüne tıklayın.

Resimdeki yönergelerle işlem yaptığınız zaman aşağıdaki bir sonuca varacaksınız.

Şimdi kuruluma başlayabilirsine tıkla.

Son aşama ve kurulum tamamlanicak.

Kurulum tamamlandı.


WORDPRESS KURULUMU (VİDEOLU)

VİDEO NOTLARI:

TANIMLAR

Client Side Diller

Veritabanı-Sunucu ilişkisi olmayan-gerekmeyen dillere Client side diller denir. Bu dile en iyi örnek HTML  verilebilir. HTML herhangi bir sunucu veya veritabanı üzerinde çalışmaz. HTML kodları browser-tarayıcılar tarafından yorumlanırlar.

Server Side Diller

Client side dillerin tersine veritabanı-sunucu ilişkisi olan-gerektiren dillerdir. Bu dile en iyi verilebilecek programlama dilleri PHP, ASP,ASP.net vb.. dinamik dillerdir. Günümüzde client side ve server side diller ortak olarak kullanırlar. Bunun nedeni html/css’in biçimsel olarak site tasarlamada server side’ın ise veri gönderimi /alımı gibi programlama görevini üstlenmesidir.

Localhost nedir?

Localhost Serverside gibi sunucu ile ilişkili olan dillerin çalıştırılması için bilgisayarlarda oluşturulan yerel sunucuya verilen addır (genel olarak).

Tr.wordpress.org

WordPress Resmi Sitesine bağlı  WordPress’in son sürümünü Türkçe olarak indirebileceğiniz web sitesi.

ANLATIM NOTLARI

WordPress kurulumuna geçmeden önce ”Localhost nedir?” sorusuna cevap verelim ardından “Localhost programlarını” tanıtıp son olarak WordPress Kurulumuna geçelim.

Web programlama dilleri ikiye ayrılır. Bunlardan ilki client side (browser tabanlı) dediğimiz html ve benzeri diller ve server side(server tabanlı) dilleri PHP, ASP,ASP.net vb.. dinamik dilleri kapsayan web dili çeşididir.

WordPress’in altyapısı PHP ile kodlandğı için ve PHP’de server side(sunucu tabanlı) bir dil olması nedeniyle bizim WordPress’i  kendi bilgisayarımızda çalıştırmamız için bir sunucuya gerek duyuyoruz. Bu sunucuyada yerel sunucumuzu kurmamızı sağlayan Localhost programlarını kullanarak erişiyoruz.

Localhost programları

Popüler olarak 3 adet Localhost programı var(Bildiğim ve en çok söylenen). Bunlar Apache Web Server, Easy PHP ve son olarak Wampserver. Ben wampserver kullanıyorum. Bunun nedeni Hızlı, kullanışlı aynı zamanda Türkçe olması(Türkçe olması için kurulduktan sonra Wamp server ikon/Sağtık/Dil/Turkish).  Kurulumu çok basittir. İleri à İleri denerek kurulur.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

13 thoughts on “WordPress kurulumu – Local (Videolu)”

 1. Bilgius'a göstermiş olduğu bu örnekten dolayı teşşekürlerimi sunuyorum. Sitenin genel bilgi işlem ve web konularındaki bilgisi gerçekten takdire şayan arkadaşlar sizleri kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bilgi Tanrısı . . .
  asereo.com

  1. WordPress kurulum artık çok daha basit bir şekild C panel gibi hosting yönetim – yazılım paketi ile gerçekleşebiliyor. Fakat bu tür bir paket bilmeyenler için her zaman yararlıdı rabi.

 2. Pingback: Wordpress Kurulum
 3. hede diyor ki:Merhabalar,d6rneğin yaptım fakat, android elatumor nasıl ve nerde yfckleyebilirim tfcm hepsini yfckledim eclipse sdk manager fan fakat uygulamayı e7alıştıramıyorum, e7fcnkfc elatumor yok eksik diyor???

  1. WordPress kurulum videosu için çok teşekkür ederim. Bilgius 🙂 Bilgi Tanrısı imişsin. Tanrı inancımn yok ama sana inanıyorum 🙂

 4. Merhabalar WordPress Kurulum videosunu bir çok yerde aradım. Aslına bakarsanız bir çok yerdede var yalnız çok karmaşık bir şekilde bir sorun ile karşılaşıyorum ve bu sorunun temel olarak çözüm yolunu sizde buldum. WordPress kurulum sorunumun çözümüne ulaştığım sayfada bir teşekkür etmemek ayıp kaçardı. Çok teşekkür ederim.

 5. WordPress kurulumu öğrendikten sonra diğerleride kolaydır. Zaten bir çok içerik yönetme sistemi birbirine benzer ve benzer yönergeleri izlerler. Artık cpanel ile kurulum yapılıyor içerik yönetme sistemleri bu tür konuları bile gerek kalmadı yani gerisini siz düşünün işlerin ne kadar kolaylaştığını.

 6. İçerik yönetme sistemleri yani bu ve benzeri işlemlerlde Windows’muş Linux’muş farketmez!! Hepsine gider tam gider.

 7. WordPress çok güzel bir scriptmiş. Yapısıda php imiş. Geçen sefer joomla kullanıyordum aslında php’yi bilmiyorum fakat aynı ortak dili kullandıkları için ikisinede kolay ısınabilirim gibime geliyor.

 8. WordPress kesinlinkle ve kesinlikle seo açısından Joomla ve diğer scriptlerden iyi. bir çok eklenti desteiği ve kulalnıcılarının olması nedeniyle Joomla gibi daha çok kurumsal firmaların kullandığı içerikler yerine daha çok bireysel ve geliştiricilerin kullandığı WordPress Joomla’ya bu açıdan gömüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *