WordPress’i özelleştirmek


WordPress temalarının tamamı tam olarak zihninizde oluşturduğunuz temayı tam anlamıyla bağdaştırmaz. Standart bir wordpress teması eklemeden önce mükemmel görünür, siteye ekledikten sonra ise çalışmayan eklentiler ve bilhassa bozuk gösterilen grafikler sayesinde bir başka temaya adım atılır. Hatta ve hatta bir başka temaya adım atmadan önce “belki düzeltebilirim” düşüncesiyle boşa giden zamanın haddi hesabı yoktur.

WordPress’i özelleştirmek iki adımda gerçekleşir; ve bu iki adım birbirini zincirlenen bir halka gibidir. WordPress’i özelleştirmek için bu iki aşamanın kaynaşması gerekir. Bunlardan birincisi Eklentiler iken ikincisi ise grafiklerdir.

WordPress’i özelleştirmek için eklentiler;

1)  Arama kutusu

Quick Search Eklentisi

Bu eklentiyi Google’dan biliyoruz. Arama sonuçlarına en yakın sonuçları çıkaran eklentiyi WordPress Blogunuzunda deneyin.

Quick Search eklentisini indir

Alternatif Arama Kutusu Eklentileri;

Search Light

Sayfalarınızı tanıtmak için alternatif arama çubuğu

http://s.wordpress.org/extend/plugins/search-light/screenshot-1.png?r=423995

Search Light eklentisini indir

2) WordPress Manşet eklentisi

Ziyaretçiler önlerinde bir çok yazı görmektense bir tane resim görmeyi tercih ederler. Daha çok haber sitelerinde siteye internaktifliğin yanında ziyaretçileri daha fazla sitenizde kalmanızı sağlayacaktır.

Üstteki resimdeki gibi wordpress manşet özelliğine sahip eklenti;

Front Slider WordPress Plugin indir

Alternatif WordPress manşet eklentisi

http://s.wordpress.org/extend/plugins/smooth-slider/screenshot-1.png?r=424000

Smooth Slider eklentisini indir

3) Paylaş butonları

Facebook’un ortaya çıkardığı “Beğen” çılgınlığı giderek etkisini yitiriyor. Bunun için bundan sonra paylaş butonlarını daha ilgi çekici hale getirmenin zamanı geldi. Neredeyse bütün web sitelerinde “Paylaş” butonu klasik bir hal alırken siz en azından biraz daha ilgi çekici hale getirerek daha özel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

ShareBar eklentisini indir

 Paylaş butonu alternatifi

http://s.wordpress.org/extend/plugins/sociable/screenshot-2.png?r=424000

Sociable eklentisini indir

4) Yorum Beğenisi eklentisi

Web sitelerinde dolaşırken uzun uzun yazılarından daha çok insanların kısa ve daha çok beğenilen yazılara ilgi duyardım. Bunun için insanların yorumları beğenip/beğenmemesine imkan vermek sizi diğer bloglardan bir adım daha ileriye götürecektir.

Alternatif Yorum Eklentisi

http://s.wordpress.org/extend/plugins/intensedebate/screenshot-1.png?r=426218

İntensedebate eklentisini indir – alternatif yorum eklentisi

5) Resimli Benzer Konular eklentisi

Benzer yazıların resimli bir şekilde çıktığını düşünün. Bu özellik ile ziyaretçilerin benzer yazılar eklentisi ile hem sitedeki ortalama süreye etkisini hem de eklentinin resimli olması nedeniyle daha ilgi çekiçi duruyor.

Nrelate-related-content eklentisini indir

6) Pagenavi eklentisi

Pagenavi eklentisi konu sayfalarınızı resimdeki gibi gösterir.

Eklentiyi http://wordpress.org/extend/plugins/wp-pagenavi/ indirin.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra index.php’ye aşağıdaki kodu ekleyin..

 

WordPress’i özelleştirmek için grafik önerileri;

Bu konuda araştırma yapmışsanız çoğunlukla aynı bilgiye rastlamışsınızdır. Sadelik ve uyumluluk. Eğer ki temanıza uygun grafikler ve sadeliği sağlarsanız, kendinizi zaten özelleştirmişsinizdir.

Bu nedenli önemli olan sadeliğinizi bozmayıp daha çok temanıza uygun logo ve grafikleri denemeniz. Ayrıca belirtmeliyim ki aşırı süslü grafikler ile web sitenizi özelleştiriceğim derken siteniz yerlerde sürünebilir. Bu nedenle daha çok temanıza uygun grafikler seçmeye özen gösterin.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

9 thoughts on “WordPress’i özelleştirmek”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *