Yağlı saç için ne yapılır?


İş ve öğrenci hayatının her geçen gün yoğun ve zorlu olması kişilerin kişisel bakımlarını aksatmalarına neden oluyor. İş hayatının aynı zamanda stresli olması, (tabi bu konu öğrenci hayatı içinde geçerli ancak birazdan ona değineceğim) kişilerin daha fazla yorgun düşmesine sebep oluyor.


Öğrenciler için iki farklı durum söz konusu. Birincisi okurken aynı zamanda part time bir işte çalışan öğrenciler. İkinci durum ise stresli yaşantı sadece belirli dönemlerde olmaktadır. İkinci birinci durum içinde geçerlidir ancak part time çalışan bir öğrencinin yaşantısı biraz daha ağır olmaktadır. Biz ikinci durum için konuşmaya devam edelim. İkinci durumdaki öğrencinin aslında stres durumu vücuda bir şok gibi gelir. Öğrencinin stresli yaşantısı sınav dönemlerinde olur genellikle. Sınavlara zamanında hazırlanmamak sınav dönemindeki öğreniciye bir şok gibi stres yağmuru gelir. Buda öğrenin kişisel bakımına bir anda ara vermesine sebep olur. Konuyu çok fazla uzatmadan saçlarınıza uygun şampuan seçimine girelim.

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

İnce telli saçlar için genellikle saçı kapartan ve daha yoğun gösteren şampuanlar mevcut. Eğer saçınız yağlı ise ince telli yağlı saç tipine uygun şampuanı alın, bu yoksa yağlı saç tipine göre şampuan almalısınız. Yağlı saçlar için şampuan seçimi çok önemlidir. Saçın erken yağlanmasına sebep olur. Buda daha çabuk kirlenmesine yol açtığı için sizinde saçınızı yıkama aralığınız sıklaşır. Burda da şöyle bir sorun söz konusu:

Saçınızı en erken 2 gün aralıklarla yıkmalısınız. Saçınızı ne kadar sık yıkarsanız 0 kadar erken yağlanır ve saçınızdaki yağ dengesi bozulur. Asıl sebep aslında bu oluyor. Saçınızı sık yıkmanız saç derinizdeki yağ dengesini bozduğu için daha erken yağlanmaya ve akabinde saç dökülmesine sebep oluyor.

Yağlı Saçlar İçin 1 Öneri

Bunun dışında benim denediğim ve farkını gördüğüm ince bir ayrıntı vereceğim. Bilimsel mi değil mi bilmiyorum ancak denedim. Sizde deneyin bi zararı olmayacaktır zaten. Saçınızı uygun bir şampuanla yıkadıktan sonra saç kurutma makinelerini kullanmayın. Havlu ile kuruladıktan sonra sıcak bir ortamda kendiliğinden tamamen kurumasını bekleyin. Fön tarzı saçı şekillendirmek için yapacağınız diğer benzeri uygulamaları yapmayın. Bir tarak ile saçınızı mutlaka hafifçe tarayın. Daha sonra sabahları saçınıza bakın ne kadar yağlandığına dikkat edin.

Neden Sabahları

Saçlar genellikle uykudan sonra yağlılığı artar ve daha fazla belirgin olur. Bunun içinde yine bilimsel bir açıklamam yok kendimden gördüklerimi söylüyorum.

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *