Yazılarınızın daha fazla okunması için bir kaç teknik öneri


Blogunuzda yazdığınız yazılar bazen gerektiği ilgiyi görmeyebilir. Bazende gerektiğinden fazla ilgiyle karşılaşabilirsiniz. Bu kimi zaman tesadüf kimi zaman ise şansızlık demektir. Vereceğimiz taktikler ilginç ilgi çekici başlık yazma mantığı değildir. Her zaman ilgi çekici konular bulamazsınız. Dolayısıyla elinizde varolan yazıların daha fazla okunmasını sağlamanız gerekir. Emeğinizin boşa gitmesini istemiyorsanız bu önerileri dikkate alın. 

Bir yazıyı doğru bir şekilde yazmak, yazınızın maximum düzeyde okunmasına yol açmıyor. Bir yazıyı doğru bir şekilde yayınlamakta doğru şekilde yazmak kadar önemli olduğunu söylemeliyim. Yazınız ne kadar kaliteli olursa olsun aşağıdaki teknik araçları düzenlemedikten sonra yazılarınız gerektiği karşılığı almayacaktır. Bunun için şunları yapın;

1. Search Meter

Bu bir wordress eklentisidir. Bu eklenti ile, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde ne yaptıklarını görebilirsiniz.  Ziyaretçi üzerine bütün istatistikleri analiz edip izleyebilirsiniz. 

2. Google Analytics  

Bu da Google’ ın sitelere gelen ziyaretçilerin hangi kelimelerden geldiğini, hangi içeriklerden ve hangi yerlerden geldiğini gösteren türde bir hizmetidir. Search Meter eklentisi ile farklı olduğu noktalar vardır. İkisinide kullanmanızda fayda var.

3. Tynt

Sitenizden bir yazı kopyalandığı zaman, kopyalayan kişiden habersiz kişinin yapıştırdığı noktaya yazının sonuna istediğiniz metni yapıştıran bir özellik. Genellikle yazının sonuna link eklemeniz sizin açınızdan harika bir backlink kaynağı olacaktır.

4. SEO Search Terms Tagging 2 Eklentisi

Bu eklenti diğer eklentiler gibi oldukça kullanışlı bir eklenti.  Bu eklenti, anahtar kelime takip eklentisi olarak biliyoruz. Konu altında sitenize hangi anahtar kelime ile gelindiğini ekleyen bir eklenti.   Aşağıdaki resimde net olarak anlayacaksınız. Aramalar diye geçen başlık bu eklenti sayesinde oluşmuştur. Ancak bu eklentiyi pasif etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Çünkü rakipleriniz için bir avantaj anlamına geliyor. Rakipleriniz buradan anahtar kelime olarak bu aramaları kullanabilirler. 

Ubersuggest 

Bu site ile google’ da arama yapmaya başladığınız zaman google ‘ ın cümlenizin veya kelimenizin devamını getirme özelliğini bu sitede tek bir arama yaparak hepsine ulaşabilirsiniz. 

 Bu sonuçlar bir blog yazarı için oldukça güzel bir başlık oluşturma ortamı olacaktır. 

Topsy

Topsy bir sosyal medya takip sistemidir.  Ubersuggest  gibi önü açık aramalar için bir anahtar cümle veya kelime giriyoruz. Burdan sonrası Topsy sitesine ait.  Topsy o arattığınız ibare ile ilgili sosyal medyada tartışılan güncel konuları size listeliyor. 

Author: Ali Göksel Bektaş

Simenty kurucu ortağı. Küçüklüğünden beri website yapan Ali bulunduğu web sektöründe 10 yıldan fazla tecrübesı vardır. Bisiklet sürmeyi, kek yemeyi ve rahat koltukları sever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *